"Őszinteség, bátorság, alázat, mértékletesség és könyörületesség - csupa elavult erény lenne?" - teszi fel a kérdést Petra Bahr lelkésznő, és ezzel rögtön elgondolkoztatja az olvasót. Vajon mennyire igazak ránk ezek a tulajdonságok? Rohanó világunkban a képmutatás, az önzés, a hedonista élvezetek halmozása köszön vissza ránk az óriásplakátokról és a képernyőkről. Bólogató bábként szajkózzuk a fülünkbe suttogott szavakat, messziről elkerüljük a felelősségvállalás legcsekélyebb formáját is, majd elmerengünk, hogy gyerekkorunkban, szüleink, nagyszüleink fiatalsága idején még mennyire más, mennyivel jobb volt ez a világ.
Mitől változtatna mindezen egy könyv? Miért érdemes elolvasni Bahr modern illemkódexét? Egy egyszerű teszttel rájöhetünk, szükségünk van-e az írónő tanácsaira. Álljunk a tükör elé, és nézzünk magunkra őszintén. Múltbeli tetteinket és gondolatainkat figyelembe véve, tegyük fel a kérdést a tükörképünknek: őszintén, egyenes tartással élem az életem? S ha az a bizonyos kisördög, ami ott ül a bal vállunkon, kényelmetlenül kezd el ficeregni, bizony érdemes kezünkbe venni a Hogyan éljünk emberi tartással? című könyvet.
Petra Bahr óvatosan és lassan húzza el szemünk elől a leplet, és enged rácsodálkozni saját és környezetünk hibáira, tévedéseire. Egyszerű kérdéseket tesz fel nekünk, hogy ne csak olvassuk, de elgondolkozzunk tanácsain. Rávilágít a legfőbb problémára, hogy újabban nem önmagunkon próbálunk változtatni, hanem a környezetünkön. A krízisekre úgy tekintünk, mint amiket több ember hozott létre, és úgy gondoljuk, hogy bár változtatni kell, de elsősorban mindig a másiknak kéne változtatnia a viselkedésén, mert az ő felelőssége, hogy idáig jutottunk. Így önmagunkat becsapva, a változást elodázva, a másikra ujjal mutogatva sodródunk aktuális szakadékunk szélére. S mi lenne a megoldás? Egyszerű, csupán ki kellene húzni a derekunkat, és azt mondani, hibáztam, vállalom érte a felelősséget és változtatok rossz szokásaimon, amelyek idáig vezettek.
A változások mindig apró lépéssekkel kezdődnek, a XXI. század embere azonban nem hisz abban, hogy a kis dolgok nagyokká válhatnak, holott számtalan példa bizonyítja, hogy a belső tartás, ha csak kis gesztusokkal kezdődik is, komoly esetben óriási erővel bírhat. Sose becsüljük le önmagunkat, se azt, amit egyetlen apró tettünk elindíthat. Ehhez azonban türelem és megfontoltság is szükséges. Hagyjunk időt döntőseinkre, ne kapkodjunk, uralkodjunk önmagunk felett. Ne engedjük, hogy valamilyen magatartást ránk erőszakoljanak, csikarjunk ki egy csepp gondolkodási időt, és megfontoltan hozzuk meg döntésünket, válasszuk ki az utat, amin járni szeretnénk.
A könyvben Bahr végigveszi az örök érvényű erényeket, az őszinteséget, az önuralmat, az eszességet, a hálaérzetet, az alázatot, a humort, a könyörületességet, a mértékletességet és a nyugalmat, és minden esetben példákkal szemlélteti, milyen hibákat követünk el újra és újra, és hogyan küszöbölhetnénk ki ezeket. A Dialóg Life sorozatban megjelent könyv nem csupán egy illemkódex és tanácsok sora, sokkal inkább egy tükör önmagunkkal szemben, amely által ráébredhetünk hibáink gyökerére, és elindulhatunk egy nyugodt, boldog, kiegyensúlyozott élet felé.
Kommentek