A Király utcáról mindenkinek más jut eszébe. A kultikus városrész egy-egy különleges és népszerű vállalkozás ellenére a mai napig méltatlan állapotán az érintett két önkormányzat és elkötelezett civilek igyekeznek változtatni. A törekvéshez a Magyar Telekom is csatlakozott: a vállalat a volt „Splényi-ház” gettófalhoz átvezető belső homlokzatának felújítását, újraértelmezését támogatja.
A Király u. 15. alatt lévő ház homlokzatát évek óta állványzat takarja, az udvaron valaha vizet adó vörös márvány kút darabokban hever, a belső udvar túloldalán a régi gettó fal méltatlan állapotú idegenforgalmi zarándokhely. A KultUnio, a Kortárs Építészeti Központ, a BME és a VII. kerületi Önkormányzat ötletpályázatot írt ki felsőoktatási intézmények számára, a holokauszt idején a gettót határoló falként használt – s Magyarországon az egyetlen ilyen - kerítésfal fogadóépületének belső homlokzati renoválására.
A zsűri 8 pályaműből választotta ki a nyerteseket, az ünnepélyes díjátadásra április 29-én került sor a Telekom Krisztina körúti székházában. Az első helyezett pályamű alapján a Király utca 15. belső homlokzati renoválása még ebben az évben megkezdődik. A fejlesztés második ütemében a technika és a kultúra értékeit ötvözve egy úgynevezett „intelligens” udvar kerül kialakításra.
A Király utca Holló utca sarkára 1852-ben tervezett háromemeletes romantikus lakóházat Pollack Mihály fia Ágost, báró Splényi József cs. királyi kamarás számára. A múlt század első felében a Király utca 15. alatti épületet még Splényi Háznak nevezték. Utcai szintjén ez a ház adott otthont a „Kék macska” éjszakai lokálnak, amelyet gazdag üzletemberek, nemesek látogattak. A sarokház holló utcai telekhatára 1944-ben a gettó határa lett .
A hányattatott sorsú városrész a rendszerváltásig elhanyagolt, folyamatosan leépülő környék volt, a tehetősebb lakók elköltöztek. A 2000-es évek elejétől a kiüresedett házakban és azok belső udvarain megjelentek a romkocsmák, s az elmúlt tíz év során néhány épület színvonalas vendéglátó, kulturális színtérként pedig egészen új értelmet kapott. Azonban több kihasználatlan vagy rossz állapotú ház vár még erre az „újraértelmezésre”.
Kommentek