Ünnepi versest a Művészetek Palotájában
A kortárs magyar költészet meghatározó alkotói, köztük Juhász Ferenc, Csoóri Sándor, Lator László és Kányádi Sándor részvételével, egész napos rendezvénnyel ünnepli a költészet napját április 11-én a Művészetek Palotája. Napközben interaktív gyerekelőadás, „versjátszóház", verspont, este pedig a kortárs magyar líra reprezentatív körképe, ünnepi versest várja az érdeklődőket. A program a Tamkó Sirató Károly verseire született Tititá című interaktív, zenés-táncos gyerekelőadással kezdődik, délután három órától Rutkai Bori és zenésztársai „versjátszóháza", zenei műhelye várja a gyerekeket. Délután az előcsarnokban kedvezményes verseskötetvásárt és dedikálást tartanak mintegy 30 költő - mások mellett Borbély Szilárd, Tóth Erzsébet, Szőcs Géza, Marno János, Kukorelly Endre, Sajó László, Karafiáth Orsolya, Schein Gábor, Kemény István, Szabó T. Anna, Szijj Ferenc és Háy János - részvételével. Délután 17 órától a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói mondanak verset, 18 órakor pedig Stekovics Gáspár Költőportrék című fotókiállításának megnyitóját tartják. A nap záróprogramja 19 órakor kezdődik.
Közös szavalás és versmaraton Gödöllőn
Több százan szavalják egyszerre József Attila egyik versét a költészet napja alkalmából a gödöllői főtéren csütörtökön, míg a városi könyvtárban rendhagyó versmaratont és játékkal fűszerezett szecessziós kiállítást rendezne. A gödöllői rendezvények közül a csütörtök reggel 9 órakor kezdődő versmob lesz a leglátványosabb, hiszen szerdáig már több mint kétszázan jelezték: ott lesznek a főtéren, hogy egyszerre mondják el József Attila Születésnapomra című versét a költő, illetve a hozzá kapcsolódó ünnep előtt tisztelegve. Fél tízkor maratoni szavalással folytatódik a program a könyvtárban, amelynek honlapján már nagyon sokan jelentkeztek. A szervezők annyit kértek, hogy minden alkalmi szavaló lehetőleg az 1900-as évek elején született, szecessziós életérzést tükröző költeményt „vigyen magával", hiszen Gödöllőn idén e stílus jegyében zajlanak az úgynevezett tematikus év rendezvényei, de bármilyen kedvenc verset elfogadnak.
Az este 6 óráig tartó versmaraton lényege, hogy egyszerre hatan ülnek le egy asztal köré, majd fél óra alatt mindannyian elmondják kedvenc versüket, aztán következik az újabb hatos csoport, és így tovább, miközben a történteket a város két pontján (a zeneiskolában és a művészetek házában) online követhetik nyomon az érdeklődők. Csütörtökön 17 órakor szecessziós utazás a könyvtárban címmel kiállítás nyílik.
József Attila összes verse elhangzik Pécsett
József Attila összes verse zongoramuzsika mellett hangzik el Pécsen. A költő 416 művét Galkó Balázs színművész adja elő, a zongorakíséretről Márta István zeneszerző, a ZSÖK ügyvezetője gondoskodik a Művészetek és Irodalom Házában délelőtt tíz órától éjfélig tartó versmaratonon. Ugyanitt óvodások mondják el kedvenc verseiket, általános iskolások Weöres Sándor-műsorral készülnek, majd egy középiskolai színjátszó kör Babits-verscsokorral várja az érdeklődőket. A ZSÖK emellett egy különleges játékra invitálja az irodalom kedvelőit: nyolc belvárosi üzlet kirakatán egy vers betűkkel jelölt versszakait helyezik el. Aki a részleteket helyes sorrendben összeilleszti, a betűjelekből a vers szerzőjének nevét olvashatja ki. A megfejtéseket a versmaraton ideje alatt a Művészetek és Irodalom Házában lehet leadni, a helyes megfejtők között nyereményeket sorsolnak ki. Költészet napi rendezvényt szervez a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtára is. A Tudásközpontban délután négy órától egyetemisták, oktatók, könyvtárosok, továbbá a könyvtár olvasói mondhatják el kedvenc versüket.
Szombathelyi rendezvények
Országos mese-, vers- és novellaíró pályázat eredményhirdetésével, magyar költők megzenésített verseinek előadásával, valamint a Verssoroló elnevezésű általános iskolai versenyt lezáró gálaműsorral tisztelegnek a költészet napja előtt Szombathelyen. A Derkovits Gyula Általános Iskolában már hagyománnyá vált Verssoroló keretében ötödik alkalommal szavazhattak a város diákjai a legszebb versekre. A legtöbb szavazatot kapott költeményeket ünnepélyes gálaműsor keretében adják elő péntek délután a szombathelyi Weöres Sándor Színházban. A Berzsenyi Dániel Könyvtár és a Polgári Egyesület Szombathelyért közös szervezésében magyar költők megzenésített verseivel várják az érdeklődőket szintén pénteken 17 órától a könyvtárban, ahol a Tarisznyások együttes tagjaival is találkozhatnak az érdeklődők. Szombathelyen a Simon István Általános iskolában tartják pénteken koradélután a XIX. Országos József Attila Mese-, Vers- és Novellaíró pályázat eredményhirdetését, szombaton este pedig még mindig a költészet napja rendezvényeihez csatlakozva "Átlátszó víz legyen..." címmel Cseh Tamás-emlékestet rendeznek a Magház KultúrKocsmában.
Versekre komponált kórusművek Szolnokon
Versekre komponált kórusművek csendülnek fel április 11-én, csütörtökön, a költészet napján 16.30 órai kezdettel Szolnokon, a Verseghy Ferenc Könyvtár művészeti szalonjában, ahol a város Bartók Béla Kamarakórusa mellett egyéni előadók is fellépnek. A Molnár Éva karnagy vezette szolnoki kamarakórus Beney Zsuzsa, Nagy László, Radnóti Miklós, Szilágyi Domokos és Weöres Sándor verseire komponált kórusműveket ad elő. A hangversenyen fellép Turi Melinda énekművész, közreműködik Farkasné Szőke Tünde zongorán. A koncerten elhangzik Márki Sándor Szabolcs szolnoki zeneszerző Wass Albert soraira, valamint Petőfi Sándor Anyám tyúkja című versére komponált kórusműve is. Az ünnepi műsorban József Attila, Ady Endre és Petőfi Sándor költeményeit Molnár László Jászai Mari-díjas színművész tolmácsolásában hallhatja a közönség.
Utolsó útjára indul a veszprémi Versbusz
Utolsó körútjára indul csütörtökön a veszprémi Versbusz; a Városi Művelődési Központ országosan egyedülálló egész napos mobil kulturális programja hét év után búcsúzik a közönségtől. Varga Róbert, a Versbusz kitalálója a döntést azzal indokolta, hogy a projekt sikeresen teljesítette misszióját, amiért hét éve létrejött: a költészet napján felhívták a figyelmet a magyar irodalom kincseire. Az idei rendezvényen a három alapító tag, Bencze Ilona, Hűvösvölgyi Ildikó és Kőrösi Csaba színművészek mellett Csehy Zoltán, Hizsnyai Zoltán, Németh Zoltán felvidéki magyar költők, valamint Dávid Roland gitáros-énekes lép fel. A veszprémi Versbusz utasai mondanak verset helyi járaton, idősek otthonában, múzeumban, középiskolai kollégiumban és tartanak rendhagyó irodalomórát általános iskolásoknak. A búcsúrendezvényre 100 verssel és 50 dallal készül a csapat; a három felvidéki kortárs magyar költő a 4-es számú helyi járaton olvassa fel költeményeit. A statisztikák szerint a három alapító tag az elmúlt hat évben megközelítőleg ezer kilométert utazott a Versbuszon, hogy különleges helyszíneken (helyi járat, utca, tér, családi ház, börtön, pláza, szülészet, laktanya, idősek otthona, nyugdíjas klub, egyetem, iskola, óvoda, kollégium) verseket ajándékozzon minden korosztálynak.
Forrás: MTI
Kommentek