A magyar folk története című kötetet a fővárosi Örkény István Könyvesboltban mutatták be csütörtökön. Kovács András Sándor, a könyvet megjelentető Kossuth Kiadó vezérigazgatója kiemelte: a rengeteg adatot tartalmazó, forrás értékű munka a Hagyományok Házával és a Fonó Budai Zeneházzal szoros együttműködésben jött létre.
A könyv szakmai lektora, Berán István arról beszélt, hogy a legjobb időben lát napvilágot a hiánypótló könyv, hiszen a magyar táncház módszer 2011-ben felkerült az UNESCO, az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete szellemi kulturális örökség listájára. A 300 oldalas, fotókkal gazdagon illusztrált, élményszerű visszaemlékezésekkel tarkított kötet rendkívüli alapossággal, a népzenészek, a kutatók teljes körével, tényszerűen és objektíven ad számot az elmúlt negyven évről - fűzte hozzá.
Az anyag feltárja a társadalmi, kulturális és zenei gyökereket, bemutatja a táncházmozgalom létrejöttének háttérét. Ismerteti a különféle irányzatokat, és azok létezését is rögzíti, amelyek kevéssé ismertek. "A táncházmozgalom eleven valóság" - hangsúlyozta a lektor.
A könyv szól az újabb nemzedékeknek is, amelyek még csak most ismerkednek ezzel az élettel teli világgal, és természetesen azoknak az aktív részvevőknek, akik a fiatalságukat szívesen töltötték ebben a közegben.
Sebő Ferenc, a táncházmozgalom egyik alapítója szerint a táncház nem egyszerűsíthető le a paraszti kultúra jelenségeként, hanem urbánus, közösségi forma. Ezt erősítette meg Halmos Béla, a mozgalom másik úttörője, aki Japánban szerzett friss élményeit osztotta meg a bemutató résztvevőivel. Mint kiemelte, a távol-keleti országban - ahol együtt jártak még a táncházmozgalom kezdete előtt - ma tökéletesen beszélik a táncházi "nyelvet".
Forrás: MTI
Kommentek