Kultography

Egy darabka múlt új fényben

Egy darabka múlt új fényben

Kultography írása itt: - 2013-04-03 08:30

Évekig kellett várnunk, hogy újra beléphessünk a gazdag történelmi múlttal büszkélkedő épületbe, de végre megnyitott a Nemzeti Szálló a mostanság kicsit jobb bőrben lévő Blaha Lujza tér új ékeként. A fokozatosan megújuló téren igazán megérdemelte már a törődést, most pedig az elismerő pillantásokat.

Az egykor Budapest legmodernebb épületének számító, eredetileg is szállónak épült hotel most az Accor különleges tagja lett, az Mgallery címet olyan hotelek viselhetik, amelyek valamiért különlegesek, kiemelkednek a többi közül – legyen az csodás elhelyezkedésük, gazdag történelmi múltjuk vagy más egyéb olyan tulajdonság, mely a címre érdemessé teszi az épületet. Esetünkben a gazdag történelmi múlt játszott szerepet abban, hogy a hotel kiérdemelje a tagságot.

A korábban a Blaha Lujza téren álló Nemzeti Színházhoz szorosan kötődik ez a bizonyos történelmi múlt – még fizikai összeköttetés is volt hajdan a két épület között, így aztán a színészek az előadások után kényelmes úton juthattak el a patinás szállóba. Megfordult itt a kor minden nagy színésze, természetesen maga Blaha Lujza is, nem mellesleg megszállt az épületben a belga hercegi pár, és a híres cigány prímás – akinek nevét sokak kedvenc süteménye, a Rigó Jancsi is őrzi - szintén sűrűn megfordult itt.

A 117 éve, a centenáriumkor átadott épületben volt először Budapesten lift, minden szobában elektromos áram és meleg folyóvíz is, ami akkoriban a legmodernebb épületté tette. Ma már természetesen ennél sokkal komfortosabb a közös terek és a szobák kialakítása. Mindezt azonban úgy oldották meg, hogy az épület eredeti díszeit megtartották. Ilyen például az étterem boltozatát adó csodálatos üvegtető – mely ráadásul nyitható is – a gyönyörűen felújított eredeti épületdíszek, vagy az eredeti márványlépcsők. Érdekes és új megjelenésében is csodaszép az eredeti tapéta mintájának felhasználása – az épület átadásakor a falakat borító, szürkés alapon fekete virágmintás tapéta a szőnyegeken, lámpákon, sőt, egyes szobák üvegajtajainak mintájában köszön vissza.

A hotel egyébként 80 szobával büszkélkedhet, melyeket sötét vagy világos bútorokkal tettek egyedivé, modernné és minden igényt kielégítően kényelmessé az átalakításkor.

Ahogy a Nemzeti Szálló (első) aranykorában, úgy most is kötődik a hotel a művészetekhez, és a vezetés szándéka szerint gazdag kulturális életnek helyet adó térként is funkcionálna a szálló a jövőben is. Az „Artistic Spirit of Budapest” szellemében újjáéledő hotelben ezért Nemzeti Művész Klubot is létrehoztak, mely olyan kiemelkedő művészeket tudhat alapítói sorában, mint Bodrogi Gyula, Frenák Pál, Hernádi Judit, Karafiáth Orsolya, vagy Kocsis Zoltán, akikhez azóta csatlakozott többek között Földessy Margit, Szipál Péter és Szulák Andrea.

Ha megszállni éppen nem is tervezünk az épületben, mindenképpen érdemes megnézni az újra ragyogó épületet, akár egy finom ebéd, akár csak a hotel bárjában az eredeti receptet apró csavarral még különlegesebbé tevő Rigó Jancsi mellett.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása