A 2007-ben alakult Bélaműhely Sound Art a zenélésen kívül, évek óta foglalkozik érdekesebbnél érdekesebb hangszerek építésével és megszólaltatásával. Az együttes a szimpla koncertezés mellett különböző workshopokat is tart, amelyeken gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt segítséget nyújtanak abban, hogyan készítsenek otthon hangkeltő eszközöket és szólaltassák meg azokat. A bátrabbaknak pedig azt is megmutatják, hogyan kell karmesterkedni. Nem tudtuk igazából elképzelni, hogy a sok furcsasággal, amit a teremben láttunk, hogy lehet koncertet adni, azonban amint elkezdődött a program mindent megértettünk. A különböző eszközökből – lábasok, serpenyők, fémhulladékok, bicikli alkatrészek – ügyesen összeeszkábált hangszerek mind „megszólaltak". A koncert után pedig állíthatjuk: mostantól másképp járunk-kelünk a világban, mindent megkongatunk, megkopogtatunk, mert már tudjuk, szinte bármiből készülhet hangszer.
A nap folyamán kicsiben, de mi is megtapasztalhattuk milyen egy komplett zenekar elé kiállni - emelvényként stílusosan egy lefordított nagy kék fazék szolgált - és annak minden egyes tagjára külön-külön és együtt is odafigyelni. Elmondhatjuk, hogy nem könnyű akár csak öt-hat ember játékára is koncentrálni, számukra egyértelmű instrukciókat adni.
Miután „kivezényeltük" magunkat a legütősebb zenekar, a Bélaműhely zenei vezetőjével, Rimóczi Istvánnal készítettünk interjút. Az együttes az első lemezbemutatójára készül, március 22-én a Jurányi Produkciós Közösségi Házban tartják majd a koncertet.
Folyamatosan készítetek újabbnál újabb hangszereket, melyik a legfrissebb ezek közül?
A legutolsó egy műanyag csövekből készített fújós. Sok eszköz marad félben vagy negyedben, ezeket folyamatosan készítjük. Van úgy, hogy valaki hoz egy tárgyat otthonról, vagy az utcán talál valamit és azt hozza be. De van, hogy először agyalunk a hangszeren, fejben másfél éve készítünk egy basszus hangszert, ami húros. Most már több mint 20 hangkeltő eszközünk van.
Tanítjátok is a hangszerkészítést. Hogy zajlik egy ilyen alkalom?
Legutóbb nyáron szerveztünk hangszerépítő workshopot. Mindig a legegyszerűbb tárgyakat vesszük sorra, főleg „billentyűzetshakert" vagy szférafónt szoktunk készíteni. Ez utóbbi gégecsőből készül, de van, hogy konyhai edényeket hoznak a többiek. A workshop meghirdetésénél kiírjuk, hogy mit érdemes otthonról hozni, de mi is viszünk a saját készletünkből, folyamatosan gyűjtünk dolgokat, hulladékokat, hogy legyen miből építeni. Az eseményen megmutatjuk, hogyan lehet ezekből az eszközökből hangot előcsalogatni.
A biciklidob szerintem frenetikus eszköz, ki tervezte?
Terebessy Tóbiással (Medence Csoport vezetője) közös találmányunk. Talán ez a leglátványosabb hangszerünk, a produkcióink alkalmával, ezt szinte kivétel nélkül mindenki ki szeretné próbálni. A többi hangkeltő eszközt (Papírkutya, Lábosszett, Slagszaxi / Kormánytilinkó, Felnidob, Bikephone, Teknőkotó, Fakutya, Kisbubi, Nagybubi, Óriáscajom) is többnyire együtt építettük a Medence Csoport iparművészeivel. Régre nyúlik vissza a kapcsolatunk, anno ők hívtak meg minket a Szigetre is, hogy a kiállítóterükön lépjünk fel. Azóta is dolgozunk velük. De nem csak idehaza szólaltatjuk meg hangszereinket. A Gettómarimbula (egy 200 literes olajoshordó tetejére szerelt marimbula szerkezet) egy nemzetközi produkcióhoz készült, megjárta Olaszországot, Franciaországot, Belgiumot, Angliát. Azóta készítettünk ilyet a Budapest Bábszínháznak is, ők csak Gettósüninek hívják a hordó oldalából kiálló csavarok miatt.
Említettél két nevet. Kik az állandó tagjai a zenekarnak?
Krolikowski Dávid, Horváth Richárd, Varga Merse, Molnár Bence és jómagam. De korábban Kopcsik Marci is velünk volt, aki fújós hangszereken játszott. Nagy Antal jön helyette, aki a lemezbemutató koncerten lép fel velünk először. Egy szám erejéig Marci is visszatér zenélni, és Szász Dánielt is hallhatják majd fúvós hangszeren játszani.
Egy Béla sincs. Bélaműhely Béla nélkül?
Nem egy Béláról lett elnevezve, hanem egy műhelyről, aminek korább tulajdonosát Bélának hívták. Bár onnan elköltöztünk, a név megmaradt.
A hamarosan megjelenő első albumotok címe Csácsúcsícsó, ez mire utal?
Angolul az egy-két-há-négy beszámolásnak a játékos megfelelője.
Mivel készültök a március 22-i lemezbemutatóra?
Lesz sok vidámság. Biztos, hogy megvezényeltetjük a közönséget, de emellett meglepetésekkel is készülünk. Úgy gondoljuk, hogy akik eljönnek, azok közül sokan az elmúlt két évben is hallgatták a számainkat, így ők sem unatkoznak majd.
Kommentek