Kultography

„A lélek halhatatlan" - kerekasztal-beszélgetés Müller Péterrel

„A lélek halhatatlan" - kerekasztal-beszélgetés Müller Péterrel

Mádai Adrienn írása itt: - 2013-03-09 19:30

Mi vár ránk a halál után? Ez a kérdés mindenkiben felmerült már, de kielégítő választ még nem kaptunk rá sosem. Bár sokan, miután visszatértek a klinikai halál állapotából, vagy felébredtek a kómából beszámoltak már különböző élményekről, azonban honnan tudhatnánk melyik verzió igaz? Vajon tényleg létezik a mennyország?

Dr. Eben Alexander agyát 2008-ban megtámadta egy ritka betegség, és hét napra kómába esett, majd csodával határos módon a hetedik napon visszatért az életbe. A kómában töltött napok alatt olyan csodálatos testentúli élményekben volt része, amelyeket A mennyország létezik című írásából mi is megismerhetünk. A könyv magyar bemutatóján részt vett Müller Péter író, Paulinyi Tamás író-pszichológus, valamint Prof. Dr. Bodnár Tamás idegsebész.

Müller Péter először saját, 1956-os halálközeli élményéről mesélt, amikor is egy fiatal orosz katona lelőtte, ő pedig a földre zuhanván az életért küzdött: „bár sem az agyam, sem a szívem nem állt le, mégis akkor, ott kiléptem a testemből, és felülről pillantottam le önmagamra. Miközben a tankon ülő ruszkit és meggyötört testemet néztem, megszólalt egy hang: „Térj vissza!" Engedelmeskedtem neki." Müller azt is elmondta: rengeteg emberrel találkozott, akiknek hasonló halálközeli élményeik voltak és egy közös mindegyikükben volt: az eset után a világhoz, valláshoz, misztikumhoz való viszonyuk teljes mértékben megváltozott. „Megértették, hogy a lélek halhatatlan" - magyarázta az író. Hozzátette: egy ilyen esemény után az ember óhatatlanul próbálja megtéríteni társait, mint Dr. Eben Alexander is a könyvével.

Paulinyi Tamás parapszichológiával is foglalkozó kutató elmondta, hogy a halálközeli élmények megfigyelése közben a tudósok felismertek pár azonosságot, amik klisé szerűen megjelennek a legtöbb ilyen típusú esetnél. „Először a testelhagyás, majd az alagút következik, aminek a végén rég elhunyt ismerősök várják a haldoklót, de egy túlvilági hang hatására visszatérnek az életbe - ez a folyamat köszön vissza az általunk is vizsgált beszámolókból. A mennyország létezik azonban egy teljesen más típusú történet, itt a beteg nem kerül a klinikai halál állapotába, csupán hét napra kómába esik. Ez a könyv szubjektív élményekről szól, amelyek nem bizonyíthatóak kísérleti körülmények között" - mondta el véleményét Paulinyi.

Prof. Dr. Bognár László hozzáfűzte: „attól, hogy ezt egy idegsebész élte át, még nem lesz hitelesebb a halálközeli élmény. Materialista ember lévén, nem hiszek abban, hogy az ilyen típusú beszámolók valóságos parajelenségeken alapulnának, ezek csupán a trauma által megviselt agy termékei."

Dr. Alexander története nagy port kavart ezoterikus körökben, vannak, akik bizonyítékként emlegetik, míg a szkeptikusok megkérdőjelezik a beszámoló hitelességét. Egy azonban biztos, a Magnólia Kiadó gondozásában megjelent könyv senkit sem hagy hidegen.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása