Kuszkusz született az Állatkertben. Igaz, ez az esemény a tavalyi év vége felé történt, ám mivel erszényes állatról van szó, amely ráadásul éjszaka aktív, a kölyökből korábban nem igazán láthatott túl sokat a közönség. Mostanra viszont a kicsi tulajdonképpen már elhagyta az erszényt, bár nagyon messzire még nem távolodik el az anyjától, mi több, rendszeresen visszadugja a fejét az erszénybe, hogy egy kis tejet igyon.
Az egyszínű kuszkusz őshazája az ausztrál szárazföldtől északra található hatalmas sziget, Új-Guinea, illetve a jóval kisebb Aru-sziget. Ezeken a területeken, az ottani trópusi erdőségekben érzi jól magát, méghozzá nemcsak az alacsonyabban fekvő területeken, hanem akár 2700 méteres tengerszint feletti magasságban. Bár az egyszínű kuszkusz lomb- és gyümölcsevő állatnak számít, időnként állati eredetű táplálékot is fogyaszt. Ez utóbbi általában apró gerinctelenekből, madártojásokból és -fiókákból, esetenként apróbb gerincesekből áll. A nőstények bő két hétig vemhesek, az embriószerűen fejletlen újszülöttek fejlődése a hasi erszényben folytatódik tovább. Rendszerint csak egyetlen utód szokott születni, de ikrek is előfordulhatnak.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben az 1980-as évek óta tartanak folyamatosan egyszínű kuszkuszokat. 2010 óta a Pálmaház és az állatsimogató között található, korábban madaraknak otthont adó Ausztrálházban láthatja őket a nagyközönség. Az épület északi felében egy úgynevezett noktuáriumot, azaz olyan állattartó helyet alakítottak ki, ahol a fordított világítási program következtében félhomály fogadja a látogatókat, az éjszakai állatok pedig aktív életet mutatnak a közönség szeme láttára.
Kommentek