Kultography

Papagájos esernyő és szőnyegtáska – Mary Poppins megérkezett a Madách Színházba

Papagájos esernyő és szőnyegtáska – Mary Poppins megérkezett a Madách Színházba

Mádai Adrienn írása itt: - 2012-09-22 09:00

[caption id="attachment_34709" align="alignright" width="300" caption="Fotó: Madách Színház"][/caption]

„Megtörténhet bármi, hogyha hagyod”, és a Madách Színház új bemutatóján, a Mary Poppinson bizony meg is történt. Izgatottan fészkelődtünk a helyünkön, majd mikor felhangzott a nyitány kíváncsiságunk a tetőfokra hágott, hiszen Polyák Lilla már elárult nekünk pár titkot az előadásról. A látványt, azonban nem lehet szavakba foglalni. Az első perctől az utolsóig úgy éreztük magunkat, mintha nem is Budapesten, hanem legalábbis New Yorkban, a Broadway egyik színházába tértünk volna be. A díszlet grandiózus: forog, süllyed, emelkedik, darabjaira hullik, majd újra összeáll a szemünk előtt. A jelmezek csodálatosak, a koreográfiák betöltik a teret, és csak kapkodjuk a fejünket, mert ha száz szemünk lenne az is kevés volna, hogy mindent lássunk. A darab egyszerűen lenyűgöző.

Bár a történetet valószínűleg mindenki ismeri, azonban van némi változás mind a filmhez, mind a könyvhöz képest. Az édesanya itt nem a női egyenjogúságért küzdő szüfrazsett, hanem egy volt színésznő, aki próbál beilleszkedni az úri világba. Megtudhatjuk azt is, hogy bizony a tortamázba kell tojás is, méghozzá héjastul, sőt Mr. Banks volt dadáját is megismerhetjük. Ami viszont örök és változatlan, az maga Mary Poppins, a csodálatos dadus, aki mézzel ízesíti az orvosságot, szóvirágboltba jár és egy-kettő, pikk-pakk, rendbe szedi a széthulló félben lévő családokat. Persze a sikerhez szükség van egy csipetnyi varázslatra is. A színészek az előadás folyamán pedig mindent megtesznek ezért: bűvészkednek, repülnek, sőt még a plafonra is felmásznak. A szünetben a gyerekektől mást sem lehetett hallani, csak a kérdéseket, hogyan repült a söprű, hogyan kerültek elő a tárgyak a táskából, és hogyan vált egy lepedő ággyá?! Rejtélyes dolgok ezek, amikre bizony nehéz válaszolni, így a legtöbb szülő csak a fejét vakarta és inkább vett egy sajtos perecet a kérdezősködőknek.

A dalok kedvesek és nevettetők, különösen a második felvonás elején színre lépő Andrew kisasszony (Sáfár Mónika) ad okot a mosolyra, akit minden gonoszságával és ricinusolajával együtt a szívünkbe zártunk. Mahó Andrea imádni-való Mary Poppins volt, hangjával most is elbűvölte a közönséget, bár azt azért meg kell jegyeznünk, hogy repülés közben a mosolya még nem teljesen őszinte. Bár igaz, ami igaz, egy papagájos esernyőnn kapaszkodva valószínűleg mi sem mosolyognánk tiszta szívből a levegőben. Szente Vajk ezzel szemben biztos léptekkel, és hatalmas vigyorral sétál fel a falra, hogy bebizonyítsa, ő még fejjel lefelé lógva is tud énekelni. Ladinek Judit az édesanya szerepében némi drámát is a színpadra csempészett, és be kell valljam, engem Mrs. Banks rövidke szólói érintettek meg a leginkább. A legnagyobb meglepetést azonban a gyerekek jelentették. Pál Dániel és Hajdu Virág tökéletes profizmussal játszották a rosszcsont, neveletlen, engedetlen gyerkőcök szerepét. A dadust kereső hirdetésük meghallgatása után a dörgő taps jól mutatta, hogy a nézők rögtön megszerették a két gézengúzt. Akit még feltétlen érdemes kiemelni a szereplők közül, az Sánta László, rendkívül jól illet rá az ügyefogyott, kétbalkezes inas szerepe.

[caption id="attachment_34706" align="aligncenter" width="650" caption="Fotó: Madách Színház"][/caption]

A zene fülbemászó, jópáran, köztük én is, még az utcán is hangosan énekelték a slágereket, a járókelőket ezzel kellő mértékben megbotránkoztatva. Természetesen ha kritizálni szeretnénk az előadást, akkor mondhatnánk azt, hogy pont a grandiózussága a hibája. Képtelenség mindent észrevenni, meglátni, megfigyelni, mert egyszerre ezer dolog történik a színpadon. Elterelődik a mondanivalóról a figyelem a show irányába. Nem kellett volna minden technikai újdonságot és csillámport ellőni a produkció közben. Valószínűleg sokan fogják a felsoroltakat Szirtes Tamás szemére vetni, azonban ez már legyen az ő problémájuk.

A Mary Poppins ugyanis pont annyi varázslatot, csodát és szívet melengető gondolatot tartalmaz, amire szükségünk van ahhoz, hogy egy feledhetetlen este erejéig ismét gyermekké váljunk, és önfeledten mosolyogjunk három órán át.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása