Kultography

Zenébe oltott irodalom Falusi Mariannal

Zenébe oltott irodalom Falusi Mariannal

Mádai Adrienn írása itt: - 2012-08-28 18:30

Rendszeres fellépője vagy a Zsidó Nyári Fesztiválnak, 2010-ben George Gershwin és Leonard Bernstein, tavaly Leonard Cohen és Irving Berlin munkássága volt a Párhuzamos életrajzok témája. Idén miért esett a választás egyedül Szerb Antalra?

Hónapokkal ezelőtt, amikor Fáy Miklóssal, a műsor szerkesztőjével elkezdtük tervezni az idei produkciót, még az előző kettőhöz hasonló esten gondolkodtunk. Végül úgy döntöttünk, hogy idén egy kicsit változtatunk a koncepción, így esett a választásunk Szerb Antalra, akinek munkássága nagy népszerűségnek örvend napjainkban. Szerb Antal életének és sorsának bemutatásával olyan problémákra tudjuk felhívni a figyelmet, ami indokolttá tette, hogy egyedül ő legyen a műsor témája. Remélem, az est folyamán mindenkinek kiderül, hogy mit is ér az Antal, ha Szerb.

Hogyan alakult ki a műsor struktúrája, milyen szempontból elevenítitek fel a múltat?

Ez nem egy vidám téma, hiszen Szerb Antal élete tragikus gyorsasággal ért véget. Negyvenhárom év alatt, azonban olyan fantasztikus életművet alkotott, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Az irodalomhoz, a kultúrához, a műveltséghez való viszonya lenyűgöző. Kora egyik legolvasottabb embere volt, hihetetlen népszerűségnek örvendett. Ünnepelt író volt. Még a halálának körülményei is ezt bizonyítják: amikor eljött a szomorú vég, azok, akikkel együtt volt a balfi munkatáborban egy hordóabroncsot húztak a derekára, hogy ha majd később kiássák a hallottakat a tömegsírból, akkor megtalálják Szerb Antal testét. De nagyon érdekes a szerelmi élete, Itália iránti vonzalma is. Amikor először járt Olaszországban azt mondta, hogy „ha ez a csoda mind létezik és valóság, akkor minden, amit eddig láttam hazugság”. Ennek az utazásnak a hatására írta meg az Utas és holdvilágot. Mindemellett a zsidósága is példamutató, hiszen ő abban a korban élt, amikor az elején még fel sem fogták, hogy ebből bármiféle probléma lehet, hogy számukra veszélyt jelenthet a vallásuk.

Milyen dalokat hallhatunk majd az este folyamán?

Ez egy különleges válogatás lesz: az alapján választottuk ki őket, hogy a részletek, amelyeket Száraz Dénes szaval az este folyamán, milyen érzéseket váltottak ki belőlünk. A tizenöt-tizenhat dal között szerepel Cole Porter-szerzemény, Sziámi-nóta, magyar népdal, swing, kuplé, sőt még Berlioz Faustjából is elhangzik majd egy ária.

Milyen díszletet képzeljünk el?

Nem lesz látványos díszlet, csak kiállok és énekelek. Nem kedvelem az összművészeti előadásokat, mert amennyivel többet adnak, annál többet vonnak el a figyelemből. Mi tudást és érzelmeket szeretnénk közvetíteni, erre pedig oda kell figyelni. Kettesben kell maradnunk a közönséggel. Nagyon fontos, hogy ne csak a fülükkel hallják az emberek a zenét, hanem kinyíljon a szívük is.

Több olyan műsorod is van, ahol az irodalom és a zene találkozik egymással. Legutóbb például Presser Gáborral közösen a MÜPA-ban adtatok egy koncertet Dallá vált versek – verssé vált dalok címen. Ki a kedvenc költőd, íród, kit olvasol szívesen, ha nem munkáról van szó?

Ez igazán furcsa, mert mindig az a kedvencem, akivel aktuálisan foglalkozom. A Szerb Antal est előkészületeinél rengeteg könyvet megrendeltem, beleástam magam a munkásságába, így óhatatlanul is ő vált az épp aktuális favoritommá. Illetve, akit még kiemelnék, az Marton Kati és a Kilenc magyar című könyve. Az amerikai Magyar Napokra készült ebből is egy produkció, amit kivittünk New Yorkba. Mikor erre az estre készültünk, akkor nem csak a könyvet olvastam el, de mindenkinek utánanéztem, akiről csak szó volt. Fontos volt számomra, hogy ne csupán elénekeljek pár dalt, hanem pontosan tudjam, hogy kik voltak ők, mit csináltak, milyen volt az életük.

Rengeteg szerepben láthatunk téged, hol a televízióban tűnsz fel, mint műsorvezető, zsűritag, hol a színpadon, mint énekesnő, sőt legutóbb augusztus 16-án volt a Városmajorban egy hatalmas Pa-Dö-Dő koncert is.

A Pa-Dö-Dő dübörög, jövőre leszünk huszonöt évesek, és mindent megteszünk azért, hogy ezt méltóképpen megünnepeljük, különböző kiadványokkal is készülünk. A Pa-Dö-Dő az alapmunkahelyem, de emellett természetesen egy ember életébe még rengeteg szín belefér, és ezekkel az estekkel pont ezt szeretném megmutatni.

A Szerb Antal est után mi lesz a következő állomás?

Szeptember 12-én új műsort mutatunk be az Orfeumban. Az én kis huszadik századom már lassan egy éve műsoron van, ideje megújulni. A következő produkciónk címe: Királyok és királynők. Külföldi és hazai énekesek dalaiból készítünk egy válogatást, a címnek megfelelően. A közönség hallhat Queen-, Prince-, Michael Jackson-, Tina Turner-számokat, de például egy Király Linda-dal is szerepel majd a műsorban.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása