Kultography

Prérikutyakölykök születtek a Fővárosi Állatkertben

Prérikutyakölykök születtek a Fővárosi Állatkertben

Kultography írása itt: - 2012-06-23 08:30

Legalább tizenöten azonban biztosan vannak: eddig ennyi volt ugyanis a legtöbb kölyök, amelyet egyszerre a felszínen láttak. Mivel a prérikutya anyák 2-4, esetenként 5 utódot hoznak a világra, a tucatnyinál is több kölyök 4-5 alomból származhat.

A prérikutyák általában a téli nyugalmi időszak elteltével párzanak, majd a nőstények 28-37 nap elteltével ellik meg utódaikat. Ezután azonban még hat hétnek kell eltelnie ahhoz, hogy az apróságok előmerészkedjenek a föld alatti járatokból. Tavaly a kicsik április elején születtek és május közepén jöttek fel először a felszínre. Idén – valószínűleg a tél néhány héten át tartó szokatlanul kemény időszaka miatt az egész folyamat eltolódott, hiszen a kölykök csak a közelmúltban tűntek fel a kifutóban.

A társas prérikutyák (Cynomys ludovicianus) az észak-amerikai füves síkságok, prérik lakói, Montanától egészen Texasig, a Rio Grande partjáig. A kutyákhoz nincs sok közük, hiszen a rágcsálók közé tartoznak, legközelebbi rokonaik pedig a mókusok. Rendszerint nagy közösségeket, kolóniákat alkotnak, és kiterjedt üregrendszereket építenek ki a föld alatt. A bonyolult, szövevényes járatok levegőjének frissességéről különleges szellőztető rendszerrel gondoskodnak. Az üregek bejáratát ugyanis úgy alakítják ki, hogy a prérin fújdogáló szelek kiszippantsák a járatból az elhasznált levegőt.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása