Az eddigi könyvei a századforduló környékén, a XX. században játszódtak. A Lotti öröksége azonban korábbra, a XVIII-XIX. századba kalauzolja az olvasót. Miért?
– Történelem szakon végeztem, az egyetemen minden korszakot szerettem, bár nem mindegyik érdekelt ugyanannyira. Úgy gondoltam, hogy kell valami változás, nem szabad mindig a XX. század elejével foglalkoznom. Szerintem fontos, hogy az író néha változtasson.
Mindegyik kort szerette: hosszú ideig kellett gondolkodnia azon, hogy most melyik időszakot válassza?
– Nem, rögtön tudtam, hogy most a XVIII – XIX. század fordulójának irányába kalandozom majd. Ahogy a huszadik század második fele, ez a korszak is mostoha a történelemtanításban, ezt sem igazán szeretik tanítani. Pedig szintén szerethető (bár véres és kegyetlen) kor, itt is nagyon jól meg lehet fogni az emberi sorsokat, jól be lehet rajtuk keresztül mutatni ezt az időszakot.
Az időbeli ugráson kívül miben másabb ez a kötet, mint a megelőző, a Virágszál volt?
– Ebben a könyvben ismét hangsúlyosabban jelen van a történelem, több, a múltról szóló tényt lehet megtudni belőle. Az Emma-trilógia volt ilyen, a Virágszálban és Az Angyalos házban kevésbé volt hangsúlyos a történelmi hátter. A Lotti örökségének a megírásához ismét sokat kellett kutatnom. Lotti alakja nagyon közel áll a szívemhez. Régóta foglalkoztatott az alakja, erre azonban csak nemrég jöttem rá. Megtaláltam az egyik korábban írt mesémet, a Zöld macskát (nemsokára megjelenik e-könyv alakban), amelynek szereplőjével sok közös vonásuk van. Ez egy Benedek Elek stílusában íródott mese, amelyet még 2009-ben egy az íróhoz kapcsolódó évfordulóra írtam.
Kap visszajelzéseket az olvasóktól? Vannak olyanok, akik az ön könyvei miatt kezdenek el a történelem iránt érdeklődni?
– Szerencsére igen, aminek nagyon örülök. Sokan keresnek meg Facebookon is, hogy elmondják a véleményüket. A XX. század kicsit nehezebb téma, az elején féltem a visszajelzésektől, hiszen sokan vannak olyanok, akik maguk is átéltek a század nehéz időszakait. Számtalan olyan ember él akinek a családjában valamilyen tragédia történt ebben a korban. Fájdalmas időszak ez a magyarok számára, de fontos, hogy ismerjük, hiszen a jelent a múltunk alapján érthetjük meg. A trilógia megírása előtt is rengeteg kutatómunkát végeztem. Érdekes volt megtudni a visszajelzésekből, hogy a regénnyel még az idősebbeknek is tudtam újat mondani arról a korról. Szerencsére általában pozitív visszajelzéseket kapok, bár mindenki másképp emlékszik ezekre az évekre, ráadásul mindenki a saját emlékeihez, igazához ragaszkodik. Nehéz összeszedni a tényeket, azokat a történészeket sem irigylem, akik ebben a témában kutatnak.
Múltban játszódó történeteket ír. Melyik korban élne szívesen?
– Igazából egyikben sem, én itt érzem jól magam. Régebben egy nőnek sokkal nehezebb volt érvényesülnie. Még száz évvel ezelőtt is sokkal kevesebb lehetősége volt egy nőnek, mint egy férfinak. Ráadásul én a származásom miatt biztos, hogy egy egyszerű parasztlány lennék.
Amikor az Emma-köteteket megírta számos kiadónál járt, de senki nem akarta kiadni a műveket, végül magánkiadásban jelentek meg. Majd idővel az Ulpius-ház mégis „lecsapott” a könyvekre. Ez miként történt?
– Az Angyalos ház kiadására már nem futotta, ezért újrakezdtem a „hazalást”. Nagyon nehezen vettem rá magam, mert az első alkalom elég sok fájdalommal, csalódással járt. Végül sikerült, és ezért nagyon hálás vagyok mindenkinek, aki hozzásegített. Én tényleg mindent az olvasóknak köszönhetek, hiszen, ha a magánkiadásban megjelent Emmát nem szerették volna, nem valószínű, hogy idáig jutok.
Megváltozott az élete miután mégis kiadónál jelentek meg a regényei?
– Részben igen, részben nem. Továbbra is dolgozom nyelvtanárként, a napirendem is ugyanolyan, mint korábban. Szeretek tanítani, emberek között lenni, nem szeretném feladni a munkámat. Egyelőre annyi a változás, hogy sok helyre hívnak, napi kapcsolatot ápolok az olvasókkal.
Olvastam, hogy az Emma szerelmét azóta nem nyitotta ki, mióta megjelent. Ez igaz?
– Igen. Nem szeretném újraolvasni, az a mű már az olvasóké. Tudom, hogy ma már másképp írnám meg, sok mindent változtatnék rajta. Abban az alkotásban szívem-lelkem benne van, de már „elengedtem”.
Van már új könyvhöz ötlete?
– Igen, van, de még a pontos történet nem körvonalazódott előttem. Az biztos, hogy az 1920-as években fog játszódni.
Játék!
Azok között, akik helyesen válaszolnak az alábbi két kérdésre, két darabot sorsolunk ki a Lotti öröksége című könyvből.
1.) Mi volt az Emma-trilógia egyes köteteinek címe? (Mindhárom címet kérjük!)
2.) Melyik korszakban játszódik a Lotti öröksége?
A válaszokat a jatek@kultography.hu e-mail címre várjuk. Az e-mail tárgyába írjátok bele: Fábián Janka-játék
Beküldési határidő: június 16-a szombat, 20 óra
(A játékban csak azok vehetnek részt, akik az e-mailbe beleírják a postacímüket is.)
Kommentek