Nem nevezhető eseménytelennek a magyarországi színházi élet az utóbbi hetekben. Vasárnap a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében, két előadás erejéig a Vígszínházban lépett fel John Malkovich, amerikai színész, aki a Michael Sturminger által írt és rendezett Pokoli Vígjáték – Egy sorozatgyilkos vallomásai című darabban remekelt (bár maga a mű nem aratott osztatlan sikert - a szerk.). Ezt követően Eszenyi Enikő a művészt az előadás után baráti találkozóra hívta meg. A kötetlen beszélgetésen a társulat tagjai is részt vettek, a találkozó végén pedig Eszenyi Enikő rendezni is meghívta John Malkovich-ot. A színész mosolyogva fogadta a felkérést: "Nagy örömmel jövök, hiszen gyakran rendezek színházi előadásokat szerte a világon. Csupán a darab és az időpont függvénye, hogy eleget tudok-e tenni a meghívásnak" - mondta.
Az ötvenedik színházi világnap alkalmából kedden számos programmal várják a közönséget a színházak, színházi szervezetek. Az eseményhez kapcsolódva szombaton pedig - az idén első alkalommal - megrendezik Budapesten a színházak éjszakáját is.
Az előadások előtt Magyarországon is felolvassák a világnap ez évi üzenetét, amelyet idén a Nemzetközi Színházi Intézet felkérésére John Malkovich fogalmazott meg: "Kívánom, hogy munkátok legyen nagyszerű és eredeti, mély, megindító, elgondolkodtató és egyedi. Azt kívánom, hogy segítsen elgondolkodni azon, mit is jelent embernek lenni, és mindezt szívvel-lélekkel, őszintén, nyíltan és méltósággal tegyétek" - fogalmazott. "Azt kívánom, hogy győzzétek le a viszontagságokat, a cenzúrát, a szegénységet és a nihilizmust, melyekkel közületek sokaknak meg kell küzdeni. Tehetséggel és kérlelhetetlenül tanítsatok arra, hogy a maguk összetettségében értsük meg az emberi érzelmeket".
A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet 1961-es határozata alapján 1962 óta tartják meg annak emlékére, hogy 1957. március 27-én volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. Az első színházi világnapra Jean Cocteau írt ünnepi köszöntőt, 1978-tól a világ valamennyi országában üzenettel köszöntik ezt a napot.
Idén a 60 éves Bajor Gizi Színészmúzeum a Sufni G'ART'N-ben várja a közönséget 17 órától. A rendezvényen Békés Itala és Polgár Csaba a színházi múltról és jelenről beszélget, Bajor Gizi és Gobbi Hilda alakját idézik fel fotókkal, történetekkel. Darvas Ferenc zeneszerző, zongorista közreműködésével nosztalgiaestet tartanak, és felolvasószínházat is láthat a közönség A század gyermekei címmel.
A Pinceszínházban megrendezett hatnapos VI. Nemzetközi Monodráma Fesztivál zárónapja esik a színházi világnapra: kedden Nori Sawa bábos, Csuja Imre színművész és Szabó Sándor gitáros lép fel a rendezvényen.
Meseelőadással, színházbejárással, zenés-teás évad-mesével várja az érdeklődőket a Miskolci Nemzeti Színház. A jeles napon tartják A dzsungel könyve 150. előadását, és ezen a napon látható újra a Legenda a lóról című zenés játék, valamint a Hat hét hat tánc című előadás.
A színházi világnap alkalmából Magyarországon az idén is odaítélik a Gobbi Hilda-, a Soós Imre- és a Vámos László-díjakat, valamint az Amphiteátrum-díjat is, amelyet a Szabadtéri Színpadok Szövetsége hozott létre. Az elismeréseket az idén először nem a fővárosban, hanem a kecskeméti Katona József Színházban adják át jótékonysági és díjátadó gálaest keretében, amelyet a MASZK Országos Színészegyesület szervez.
Ez alkalomból adják át a Kállai Ferenc-életműdíjat is - a Magyar Színházban; az idén második alkalommal odaítélt elismerést egy-egy húsz éve a társulatnál dolgozó színész, és technikai munkatárs veheti át. Idén Dániel Vali színművészt és Roskó János öltöztetőt díjazták.
A Nemzetközi Színházi Intézet Magyar Központja kezdeményezésére létrehozott Hevesi Sándor-díjat az idén március 31-én, a Színházak Éjszakáján adják át a Radnóti Színházban. Ezt minden évben három olyan művész, kultúraközvetítő kapja, aki sokat tett a magyar színház nemzetközi megismertetéséért, elismertetéséért.
Kultography/MTI
Kommentek