A Kárpát-medencében együtt élő népek - magyarok, szlovákok, románok, cigányok, horvátok együttélésük folyamán, egymással szoros kölcsönhatásban fejlesztették ki azt az egyedülállóan sokszínű és rendkívül gazdag európai népi kultúrát, mely egyetlen nép jelenlétében nem válhatott volna ilyen gazdaggá. A hagyomány közös gyökerei ellenére tájegységenként, népcsoportonként sajátosan egyedi vonásait fedezhetjük fel ennek a kultúrának.
A Szövetség együttesei igyekeznek megismerni és megmutatni szűkebb pátriájuk tánc-, zene- és szokáshagyományait. Az elmúlt évben Galga-, Rákosmente és Palócföld együttesei mutatták be tavaszi szokásaikat, most pedig Nyugat-Magyarország legjellegzetesebb és máig élő hagyományait láthatják.
A nézők megismerhetik többek között a verbunkot, melynek sajátos szerepe volt a rábaközi táncéletben, valamint láthatják milyen a kanász-, illetve az ugrótánc stílus.
A műsorukban a most is élő szentcsaládjárást, farsangfarkán lévő rönkhúzást, a téli ünnepkörben lévő regölést, János köszöntőt, pünkösdölőt, legényavatást, regrutázást, kanászválasztást, aratás és lakodalom szokásait is bemutatják az együttesek.
A programról a MOM Kulturális Központ oldalán olvashatnak.
Kommentek