Március 14-én este a versé lesz a főszerep a VAM Design Centerben. A Red Bull Pilvaker célja, hogy a műfaj segítségével a magyar kultúrát és a történelmet közelebb hozza a fiatalokhoz, illetve, hogy ily módon is tisztelegjenek a márciusi ifjak előtt. Az eseményen rap és slam poetry kategóriában nevezhettek a versenyzők, a VAM-ban a kategóriánkénti legjobb 10 méri össze tudását. 1848-as szabadságharc tematikájú versenyre a jelentkezők öt nagy forradalmi költő, tíz verséből készülhetnek fel. A „rap” kategória versenyzői a költeményeket, zenei alap elkészítésével és a szöveg kortárs változatával kell, hogy modernizálják, míg a „slam poetry” kategóriában a versenyzőknek minden versszak utolsó sorát meg kell hagyniuk az eredeti költeményből.
És, hogy mi a Slam Poetry? A slam poetry, amely szabadfordításban „ütős költészetet” jelent, a nyolcvanas évek Amerikájából ered, átfedést képez a költészet és a hip-hop műfaja között, a líra és az előadóművészet különleges elegye. Lényege, hogy a költészetet minél több emberhez eljuttassa, népszerűsítése. Három típusa létezik: a nyitott slam, amelyen bárki a közönség elé állhat, a meghívásos slam – csak meghívott fellépők léphetnek fel –, és a „theme slam”, amely során a versek egy előre megadott témához igazodnak. A slammerek saját verseiket, műveiket adják elő pár percben, amelyet általában egy előre felállított zsűri értékel, máskor pedig a közönség dönt a továbbjutásukról. A Red Bull Pilvaker mindamellett, hogy a műfaj célkitűzésével összhangban szintén a magyar kultúrát és történelmet szeretné közelebb hozni a fiatalokhoz, az utóbbi két irányzatot egyesíti a slam kategória meghívásos versenyében. A slam poetry egy modern költészeti stílus, amely nem attól válik egyedivé, hogy keretek közé szorítják, hanem a többi irányzattól való eltérései mutatják meg igazán rendkívüliségét. Leginkább azzal lehetne körül írni, hogy mi nem a slam poetry: nem freestyle, mert a szövegeket előre megírják, nem rap, mert nem a rímek száma a lényeg, hanem az egység, a szövegek mögötti tartalom. Nincs alatta zene, hiszen nem is szükséges a kötött ütemes lüktetés. Az egyes versek előre megtervezettek, begyakoroltak, az utca nyelvén szólnak a tömegekhez, aktuális témákról, hétköznapi emberektől, hétköznapi embereknek.
Az egész estés rendezvényen olyan előadókkal találkozhatunk majd, mint Kautzky Armand, Ganxsta Zolee, Dipa (DSP), Saiid (Akkezdet Phiai), Eckü (Hősök), valamint Wolfie (Punnany Massif). A forradalmi szavalóverseny műsorvezetője Sub Bass Monster lesz. Azt, hogy ki a legjobb a zsűri dönt el, több szempont alapján. A zsűri tagjai: Dipa a DSP-ből, Saiid a Akkezdet Phiaiból, Eckü a Hősökből, Wolfie a Punnany Massifból, Diaz, valamint az MR2-től a szerkesztő-műsorvezetője, Horváth Gergely.
Kommentek