A könyv főhőse Cotton Malone, aki az Egyesült Államok Titkosszolgálatán belül működő Magellán Ügyosztály titkosügynöke volt, míg személyes okokra hivatkozva vissza nem vonult. Apjának negyven évvel ezelőtti eltűnése-halála azonban még ma sem hagyja nyugodni, és korábbi kapcsolatait felhasználva próbálja megszerezni a titkos aktákat arról a tengeralattjáróról, amelyen apja szolgált. Az aktát megkapja, ám ez azonnal olyan események láncát indítja el, amelynek kapcsán Malone kénytelen aktiválni ügynöki képességeit. Hamarosan kapcsolatba kerül az Oberhausen család ikerpárjával, akik különös módon gyűlölik egymást, de Malonhoz hasonlóan próbálnak eljutni a titkos tengeralattjáróhoz, amelyen az édesapjuk veszett oda. A közös ügy jó együttműködést feltételezhetne, azonban a lányok édesanyja a háttérből a maga szándékai szerint igyekszik befolyásolni a játék menetét.
Cotton persze nem tud róla, hogy volt főnöknője is belekeveredik a játszmába, s míg a férfi Németországban kutat, addig főnöknője Amerikában próbál meg egy bérgyilkos nyomára bukkanni, aki a legmagasabb katonai körök megbízásából ténykedik.
És hogy ne csak egy „egyszerű” politikai thriller legyen, kell még egy történelmi motívum is: ez lesz a Nagy Károly király és bizalmasa, Einhard, által felfedezett fejlett ősi civilizáció utáni kutatás.
Azt gondolhatnánk, hogy jó összetevőkből csak jó levest lehet készíteni. E könyv esetében azonban vitatkoznom kell. A kissé bőlére eresztett könyv valahogy nem jól adagolja az információkat, és így szerintem túl korán derül ki, hogy mire is megy ki a játék. Steve Berry megpróbálja különböző utalásokkal vezetni szereplőit a kutatásban, de ezek valahogy nem lesznek annyira izgalmasak, mint a számomra valóban mesterműnek tekinthető A Da Vinci kód című Dan Brown regényben. A számtalan gyilkosság mintha csak azt a célt szolgálná, hogy „izgalmasabb” és „véresebb” legyen a sztori, nem mindegyiket éreztem a történet szempontjából „szükségszerűnek”.
A könyv végén a szerző szerencsére összegzi, hogy a könyv mely adatai valóságosak, illetve saját kitalációk. Az alapgondolat, hogy talán már létezett a jelenlegi előtt is egy fejlett civilizáció a földön, mely kapcsolatba került az ókori népekkel, mindenképpen elgondolkodtató bizonyos, a szerző által is felsorolt tények ismeretében.
Talán ezért is érzem azt, hogy egy rövidített kiadás vagy még inkább egy a könyv alapján megírt jó forgatókönyv jó rendezővel véleményem szerint többet tudna kihozni a sztoriból, mint amit Steve Berrynek sikerült.
A regény az Ulpius-ház könyvkiadó gondozásában jelent meg.
Kommentek