Az elmúlt néhány évben sokadszorra virágzik újra Hollywood és a Broadway kapcsolata. Ennek oka most elsősorban a kétoldalú egymásra szorultság: a színházak látogatottsága csökkent, a filmes szakma pedig a gazdasági válság következményeinek lett áldozata. Így az amerikai színészek jövedelmük kieső részét szívesen pótolják színházas fellépésekkel, a Broadway-re pedig több látogató érkezik a sztárfellépők hírére. Lássunk tehát néhány példát arra, amikor Amerika legnagyobb csillagai kerestek új kalandot, és találták meg azt a világot jelentő deszkákon.
Lenni vagy nem lenni: Jude Law
William Shakespeare klasszikusának címszereplőjeként is óriási sikereket ért el a színész. Az óangol nyelvű előadás ősbemutatója a Hamlet eredeti helyszínén, Dániában, az Elsinore kastélyban tartották. A több mint három órás darab 2009-ben debütált, és mind az angol, mind az amerikai kritikusan pozitívan nyilatkoztak róla (ez Nagy-Britanniában különösen nagy szó, ott ugyanis előszeretettel kritizálják a nagy sztárokat).
Pillantás a hídról: Scarlett Johansson
Arthur Miller klasszikusában próbálgatta szárnyait a színésznő, már ami a színházat illeti, filmes fronton ugyanis már nem kell bizonyítania tehetségét. A 2010-es darabot és a Broadway-en debütáló Johanssont az egekig magasztalta az amerikai sajtó, az előadást az egyik legjobb Miller-adaptációnak tartották, amelyben elévülhetetlen szerepet játszott a Vicky, Cristina, Barcelona és a Nem kellesz eléggé sztárja, akit legközelebb márciusban láthatunk a mozivásznon: várhatóan ekkor kezdik el játszani a mozik Az igazi kaland című filmet.
Ketten a zuhogó esőben: Daniel Craig és Hugh Jackman
Keith Huff: A Steady Rain című darabja egy két fős dráma, amelyre a rendező John Crowley igazi szuperpárost kért fel. X-man és James Bond pedig a színpadon hálálta meg a bizalmat, az előadás óriási siker volt, és bejárta szinte az egész világot (talán néhány szerencsés magyar néző elcsíphette őket a bécsi bemutatón).
Leia hercegnő nehéz élete: Carrie Fisher
Saját magáról mesélt az első Csillagok háborúja filmek főszereplője Wishful Drinking című monodrámájában. A ma már inkább forgatókönyv íróként tevékenykedő Fisher végletekig őszinte és kiváló humorral fűszerezett előadásban mesélte el közel sem meseszerű életét. Sztárok voltak a szülei és sztárhoz is ment feleségül (Paul Simon később egy férfi miatt hagyta el). Depresszóval és alkoholizmussal küszködött évekig, és mindezekről szerzett tapasztalatait is megosztotta a nézőkkel.
Van egy álmom: Samuel L. Jackson
Idén több filmjével is találkozhatunk majd a mozikban, tavaly az Amerika kapitány Nick Fury-ja szerepében láttuk. Aki pedig jegyet vált az előadására, manapság leginkább Martin Luther King Jr.-ként találkozhat vele a színház nézőterén. A The Mountaintop arról az estéről szól, amelynek másnapján a modern kor egyik legnagyobb emberjogi aktivistája elmondja történelmi beszédét. A fáradt főszereplő egy kis pihenésre vágyva érkezik hotelszobájába, ahol nem sokkal később feltűnik egy titokzatos szobalány, aki aztán alapjaiban rázza föl Martin Luther King gondolkodását. Samuel L. Jackson partnernője a színpadon Angela Bassett, aki szintén nem ismeretlen Hollywoodban.
Az ügynök halála: Philip Seymour Hoffman és Andrew Garfield
Az Oscar-díjas színész Scarlett Johansson-hoz hasonlóan egy Arthur Miller drámában játszik, de ő a Pulitzer-díjas művet választotta. A tehetséges Mr. Ripley-ből ismert Philip Seymour Hoffmann maga is dolgozik színházi rendezőként, de ezúttal a színpadon maradva Willy Loman-t alakítja majd. Nem ő lesz az egyetlen filmszínész a színpadon, a Social Network és Pókember sztárja, Andrew Garfield játékában is gyönyörködhetnek a nézők. Garfield először játszik a Broadway-en, de Angliában már több darabban is szerepelt.
Gyilkosság a térdműtét után: John Malkovich
Végül természetesen nem feledkezhetünk meg összeállításunk apropójáról sem. Március 25-én a Vígszínházban is bemutatják a Pokoli vígjáték – Egy sorozatgyilkos vallomásai című darabot, amelynek írója és rendezője Michael Sturminger, főszereplője pedig John Malkovich, aki sorozatgyilkost alakít majd a drámában, amelyet két szoprán és egy színpadi zenekar kísér. A Pokoli vígjáték bemutatójára 2009-ben került sor Bécsben, az előadás azóta az egész világot bejárta, hogy hamarosan a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik legjobban várt programja legyen. Addig pedig innen is jobbulást kívánunk a térdműtétjéből lábadozó Malkovich úrnak!
Kommentek