„Hétköznapok Zsolnayja” címmel nyitotta meg kapuit október 28-án a közönséges eszközöket bemutató, a maga nemében mégis egyedi megközelítésű tárlat a Pécsi Művészetek és Irodalom Házában. A válogatás a hétköznapi emberek tárgyain és hozzájuk fűzött történetein keresztül ad betekintést több mint száz év mindennapjaiba.
A helyi városszépítő egyesület kezdeményezésére létrejött tárlat megnyitóján beszédet tartott Korda Rudolfné, a szervezet vezetője. A megjelenteknek azt is elárulta, hogy a vezérötlet egy közönséges tejfölös bögre volt. A 2009-ben még csupán városi indíttatású megmozduláshoz később csatlakozott a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft., amely országos szintre emelte a gyűjtögetést. Az óriásira duzzadt kiállítási anyagot végül háromszáz darabra redukálták.
A kiállításhoz „Mindörökké Zsolnay!” címmel pályázat is kapcsolódott, célja a hajdani Zsolnay Gyár renoválásakor értékes, mégis hulladékként kezelt pirogránit- és cserépdarabok felhasználásával viselhető ékszerek készítése volt. A nyertes tárgyakat az Ezüstláz Ékszergalériában tekinthetjük meg.
A bensőséges atmoszférájú tárlaton a gyermekek által használt csészéket és tányérokat ugyanúgy megtaláljuk, mint a régi munkások okleveleit, fotográfiáit, továbbá gyönyörködhetünk az elsők között gyártott lukafai bögrék egyszerű bájában is. A tulajdonosok magánlevelezéséből, a dolgozók és leszármazottaik visszaemlékezéseiből megismerhetjük a gyár, valamint sportegyesületének és tűzoltó testületének történetét, vagy az úgynevezett öttemplom-jegy kialakulását. A számos érdekesség közül a legmeglepőbb talán a Szalonnázó paraszt szobrának legendája, a modell ugyanis a gyár legkiválóbb és leglojálisabb mintaöntője, Fehér János volt.
Nehéz lenne visszaadni azt az érzést, ami a galériába lépéskor keríti hatalmába az embert. Kicsit ahhoz fogható, mint amikor gyerekként nagymamánk bögréjéből szürcsöltük a tejet. Ha ezt újra át szeretnénk élni, november 26-ig lehetőségünk van rá.
Kommentek