Kultography

Cigányszerelem: egy társadalmi problémákat feszegető operett

Cigányszerelem: egy társadalmi problémákat feszegető operett

Mádai Adrienn írása itt: - 2011-10-20 13:28

Számtalan szerelem létezik, de nem mindegyiknek lesz jó a vége, sőt talán egyik sem olyan édesen utópisztikus, mint ahogy azt általában gondoljuk. Bár a Cigányszerelmet több mint 100 évvel ezelőtt mutatták be először, még mindig tartalmaz olyan témákat, amelyek a mai magyar társadalomban épp oly aktuálisnak számítanak, mint az első bemutató alkalmával.

Mi történik, ha egy magyar földbirtokos lánya beleszeret a cigányprímásba, és megszökik vele az esküvője napján? Mi rázza meg jobban a családot, a szökés ténye vagy inkább a szöktető személye? Hogyan tud megélni és megférni egymás mellett a cigány vajda és a magyar birtokos? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket feszeget a darab, mindezt az operettektől megszokott fülbemászó muzsikák, és kacagtató komikus jelenetek köré ágyazva. Kerényi Miklós Gábor, a színház igazgatója, az előadás végén színpadra lépve így szólt a közönséghez: „Ebben a darabban jó példát láthattunk arra, hogy mennyire sérülékeny vagy épp magától értetődő tud lenni két különböző etnikum békés egymás mellett élése. Szeretném hinni, hogy miképp a színpadon, úgy a világba is elhozhatjuk ezt a békét.”

A társadalmi mondanivalót pedig sztárszereposztással tálalták a Nagymező utcában. Dolhai Attila, mint hódító cigányprímás lépett színpadra, akinek csak a szenvedély és a szabadság számít. A Zórikát alakító Fischl Mónikától megtanulhattuk, hogy gyakran a lángoló szerelemnél többet ér a biztonság. Kalocsai Zsuzsa a primadonna szerepében a csillagokat is leénekelte az égről, miközben tökéletesen hozta a féltékeny, intrikus színésznőt. Faragó András, Verebes István, Lehoczky Zsuzsa, Peller Anna és Csonka András pedig olyan édes humorral mutatták be, hogyan találhat ránk a szerelem, hogy a nézőnek olykor még a könnye is kicsordul a nagy nevetésben.

Az előadás látványvilága lenyűgöző, az első felvonás elején rögtön háromszor cserélik le az egész színpad díszletét, amely bár kissé időigényes ceremónia, de tökéletesen példázza a színház gazdagságát. A jelmezek színpompásak és tökéletesen illenek a darabhoz, Verebes István rocker vajdája izgalmas színfolt a cigánysoros jelenetnél.

Lehár Ferenc zenéje mindemellett pedig már csak hab a tortán. A szenvedélyes duetteket és keserű szólókat éneklő főszereplők mellett grandiózus jelenetek és vicces feldolgozások is helyet kaptak a darabban. Dolhai Attila előadásában a Vad cigánylegény vagyok fergeteges sikert aratott, és amikor az előadás zárásaként Kalocsai Zsuzsa elénekelte a Messze a nagy erdőt, még a szívem is összeszorult a fájdalmasan szép daltól.

A Cigányszerelmet csak ajánlani tudom mindenkinek, mert egy látványos és kacagtató előadás keretében láthatjuk meg, hogyan élhetnek egymás mellett békében cigányok és magyarok.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása