Kultography

’56-os megemlékezés a Főnix Színházban

’56-os megemlékezés a Főnix Színházban

Kultography írása itt: - 2011-10-16 11:00

Október 21-én 19 órakor az RS9 Színházban időutazást tehetnek a nézők egy zavaros időbe. 1956 őszén forradalom tört ki Magyarországon. A világon először – egyedül – egy nép szembeszállt a végtelen hatalmúnak tűnő világrenddel, a kommunizmussal, képviselőivel Magyarországon és képviselőjével, az akkori világ egyik legerősebb nagyhatalmával, a Szovjetunióval. Nem értette a felkelést a Szovjetunió politikai vezetése, nem értették a hazai kommunista vezetők, nem értette a „fejlett Nyugat” sem. Egy maroknyi nemzet népfölkelői, jelentéktelen hadserege szembeszálljanak a világ legnagyobb katonai erejével? Civilek tömegesen adják önként életüket egy elvont fogalomért: Szabadság? Őrültségnek, öngyilkosságnak tűnt az egész.

A darabban emblematikus figurákat láthatunk egyetlen helyszínen, egy belvárosi lakásban: egy ÁVO-s tisztet zsidó származású feleségével, s hívő kommunistának nevelt kamaszlányával, a „munkásszármazású” s „osztályidegen” felkelőt, meg a „pesti srácot”, a besúgó házmestert és kiégettségében is emberségét őrző orvost. Kiss József két időpontban mutatja meg jellemüket, emberségüket vagy embertelenségüket: a Forradalom kitörése után néhány nappal, s a fordulat, november 4-e után. S ez a látszólag egyszerű képlet elég ahhoz, hogy a Forradalom emberarcúvá, aktuálissá váljon.

A dráma által szinte saját kézből tapasztalhatjuk meg, milyen lehetett 1956-ban Magyarországon élni, és megismerhetjük a XXI. századtól, a saját életünktől elidegenedő haza és közösség fogalmát.

 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása