Az idei fesztivál díszvendége Lengyelország, az előadások, ékszer- és divatbemutatók, kiállítások mellett több neves lengyel tervező is ellátogat hazánkba, és részt vesz a programokon. Szeptember 29-től, az Iparművészeti Múzeum megnyitja kapuit, először Natasha Pavluchenko ruhakölteményeit és az Ambermoda borostyán csodáit tekintheti meg a nagyérdemű. Szeptember 30-án pedig egy előadássorozatot tartanak, Mitől jó a lengyel design? címmel, ahol a kortárs lengyel design élet kiemelkedő szereplői – Czeslawa Frejlich, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Tomek Rygalik – beszélnek a múltról és a jelen sikereiről. Még aznap este megnyílik az Unpolished c. kiállítás, amely egy átfogó képet kíván nyújtani a lengyel kreatív világról, a tárlat november 13-ig látogatható.
Ki az a designer és hogyan dolgozik? Ezekre a kérdésekre próbál választ adni a fesztivál Nyitott Stúdiók c. programja. Idén 14 műhelyt látogathatunk meg, és a sztereotípiák helyett végre megpillanthatjuk a kreatív iparág valós szereplőit és betekintést nyerhetünk, hogyan végzik munkájukat. A Wesselényi utcában a 19-es szám alatt található Anna Zaboeva Szibériai cipőboltja, ahol az érdeklődők október 7-én, délután 4 órától megtudhatják, hogyan készülnek a Pleasemachine-cipők, és miből is van a kaptafa. Szegedi Kata divattervező a Fehérhajó utcában várja, október 1-én mindazokat, akik nem csak nézelődni szeretnének, de szívesen kipróbálnák tehetségüket egy kis textiltárgy elkészítésében is. A showroomban megtekinthetik a legújabb kollekció mellett Benus Dani női cipő-, és férfi ruhakollekcióját is. Akit inkább a grafikai tervezés folyamata érdekel, látogasson el október 3-án és 6-án a Stalker Studióba, ahol komplex arculati programok tervezésével foglalkoznak, többek között a Magyar Állami Operaház vagy a Magyar Nemzeti Galéria is nekik köszönheti legújabb megjelenési tervét.
Ha a Design Hét folyamán nem csak a kiállítások és stúdiók világát szeretnénk megismerni, hanem szívesen végignéznénk egy összeállítást a hazai építész és kreatív szakemberek munkájából, akkor október 5-én érdemes ellátogatni a Szikrába, ahol a Pecha Kucha Night Budapest Vol. 25 előadáson vehetünk részt. Október 6-án, a Moholy Nagy Művészeti Egyetemen egy konferenciát tartanak Design és Innováció címmel. A nemzetközi előadóktól hemzsegő rendezvényen, a gazdaság, a fenntarthatóság, a kreatív ipar kerül a középpontba, a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Október 6-án és 7-én az animációs filmek is terítékre kerülnek a Kiskakas fesztiválon, ahol friss, kortárs animációs alkotásokat tekinthetünk meg, de részt vehetünk szakmai előadásokon, bemutatókon, ahova a laikus érdeklődőket is várják.
Végül, de nem utolsó sorban, az előadásokon megfáradtakat a Desing Hét új gasztro rendezvénnyel várja, amelyhez több pesti étterem, kávézó, vegyesbolt is csatlakozott, mint a Fruccola, a Mástészta vagy épp Sugar Shop. Budapest gasztronómiai kultúrájának szereplői csak a Design Hét idejére, különleges és egyedi, máskor nem kapható termékekkel, ételekkel, italokkal várják az ínyenceket. A fesztivál zárásaként a Millenáris Parkban két napos WAMP-ot, vasárnapi dizájn vásárt tartanak, de az interneten is elérhető programfüzetben 20%-os kedvezményre feljogosító kuponokat is találhatunk, melyeket számtalan boltban fel lehet használni a rendezvény ideje alatt.
A Design Hét 2011 programfüzetét letöltheti a www.designhet.hu oldalon.
Kommentek