A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége 2003-ban kezdeményezte, legyen egy nap az évben, amikor megemlékezünk a magyar fotóművészet nagyjairól. Az emléknapot augusztus 29-ére tették, 1840-ben ugyanis ezen a napon készült az első magyar dagerrotípia, a fénykép őse, Vállas Antal jóvoltából.
A fotóművészet kétségtelenül a XX. században élte virágkorát, ekkor alkottak világhírűvé lett fényszobrászaink is. Kertész Víz alatti úszó-ja, Capa partraszállás képsorozata, Moholy-Nagy kísérletező művészete vagy Munkácsi lenyűgöző emberábrázolásai felfoghatatlan módon színesíti, gazdagítja a magyar kultúra egyébként sem szegényes birodalmát.
S a régi nagyok mellett érdemes megemlíteni néhányat a ma is köztünk mozgó, nyitott szemmel és nyitott blendével élő kortársainkról. Dr. Szentpéteri L. József 2010-ben nyerte el Vadászó jégmadár című képével a World Press Photo 2010 természetfotó kategóriáját. Tóth István 1980-ban kapta meg Az Évszázad Kiváló Fotóművésze-díjat New Yorkban, amely elismerést „a fotográfusok Oscar-díja”-ként szoktak emlegetni. Korniss Péter 1999-ben Kossuth díjat, 2004-ben Prima Primissima Prima díjat kapott fotóművészeti tevékenységéért. S a sornak természetesen nincs vége…
Kommentek