Kultography

Grammy-díjas zenész a Veszprémfesten

Grammy-díjas zenész a Veszprémfesten

Kultography írása itt: - 2011-07-23 10:36

A fesztivált a Grammy-díjas brazil énekes, gitáros, dalszövegíró Gilberto Gil koncertje nyitja szerdán. Másnap a funk és acid jazz rajongóit a londoni Incognito és a skandináv Nils Landgren Funk Unit zenekar várja. Magyar sztárokból sem lesz hiány: július 29-én, pénteken a Concerto Budapest lép fel az Amadindával és Snétberger Ferenccel, akik ezúttal egy romantikus hispán éjszakát varázsolnak a veszprémi várba. A szombati zárókoncertet a guinea-i Mory Kanté adja.

Július 27. szerda, 21.00 - Gilberto Gil

A Grammy-díjas brazil énekes, gitáros, dalszerző 1942-ben született Bahia államban. Joao Gilberto hatására döntött úgy, hogy gitáros lesz. Zenei pályafutása bossa nova zenészként indult. Tagja volt a többféle zenei irányzatot vegyítő tropicalia mozgalomnak, de dalait lázítónak tartották hazájában és a börtön elől Londonba menekült, ahol közel 3 évet töltött. 1972-ben tért vissza Brazíliába. 30 éves pályafutása alatt 50 lemeze jelent meg, melyek közül 12 aranylemez, 5 platinalemez lett; eddig 7 Grammy-díjjal jutalmazták és több, mint 4 millió albuma kelt el világszerte. Az idei VeszprémFest-en a 2010-es Fé na Festa c. albumot mutatja be.

Július 28. csütörtök, 20.00 - Incognito és Nils Landgren

Nils Landgren 1956-ban Svédországban született. 6 évesen kezdett el dobolni, 7 évvel később pedig klasszikus harsonán tanult. 1983-ban jelent meg első önálló szólóalbuma Planet Rock címmel, amit olyan sikerek követtek, mint a Streetfighter, a You Are My Nr 1, Miles from Duke, Chapter Two/2, vagy a Follow Your Heart. Számtalan albumot jelentetett meg eddig, köztük a: Live in Stockholm, Fonk da World, 5000 miles, Funky ABBA, a Licence to Funk vagy a legújabb Funk For Life (2010) c. korong, melynek bevételeiből a Nairobiban élőknek segít.

Incognito:

A 13 tagú londoni zenekar immár 30 éve töretlen népszerűséggel képviseli az acid jazz műfaját. A csapatot a mauríciuszi Jean-Paul Maunick „Bluey” és Paul Williams már 1980-ban megalapította, de igazi karrierjük csak a 90-es években indult.

Bár a mai felállásban csak Bluey maradt, a zenei igényesség és a lendületes funky a régi. Az 1990-es évek legmeghatározóbb táncos, funk-os acid jazz zenekarában fennállása óta több mint 1500 zenész fordult meg, de az időről-időre megújuló csapat ugyanolyan elementáris erővel játssza a funky-t, mint régen.

Július 29. péntek, 21.00 - Concerto Budapest Snétberger Ferenccel és az Amadindával

CONCERTO BUDAPEST

A Concerto Budapest ma Magyarország legdinamikusabban fejlődő, legfiatalabb nagyzenekara. A mai Concerto Budapest jogelődje, a Postás Zenekar 1907-ben alakult. A fővárosi bemutatkozás után az együttest a húszas évektől rádióközvetítések tették ismertté.A Magyar Telekom Szimfonikus Zenekar zeneigazgatója Ligeti András Kossuth díjas, Liszt-díjas, kétszeres Bartók-Pásztory-díjas, Érdemes Művész vezette 1997 és 2007 között.

2009 decemberétől a Zenekar Concerto Budapest néven folytatja tevékenységét.  A kisérletező, újító zenekar most Snétberger Ferenccel és az Amadindával lép színpadra két nagyszerű spanyol szerző darabjának átiratával.

www.concertobudapest.hu

SNÉTBERGER FERENC

A gitárművész és zeneszerző egy zenész család tagjaként 1957-ben Salgótarjánban született. Már gyermekkorában édesapja volt a példaképe, aki szintén gitározott.

Végigkoncertezte Európát, fellépett Japánban, Koreában, Indiában és az USÁ-ban. Szólistaként, duóban - többek között Markus Stockhausennel, trióban Arild Andersennel és Paolo Vinaccia-val, nagyzenekarral, vonósokkal, és Bobby McFerrin partnereként is színpadra lépett, utóbbival először a VeszprémFest2004-en.

AMADINDA

Az Amadinda együttes 1984-ben alakult meg, tagjai a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezték tanulmányaikat. Az együttes megalakulásakor két alapvető célkitűzést állított működésének középpontjába: egyfelől az addig még Magyarországon előadatlan, ugyanakkor addigra már klasszikussá vált ütőhangszeres kompozíciók bemutatását, másfelől pedig a magyar zeneszerzők műveinek hazai és külföldi megismertetését.

Július 30. szombat, 21.00 – Mory Kanté

Ha a balafon és a kora a hosszú élet titka, akkor a guineai Mory Kanté még sokáig fogja elbűvölni közönségét sugárzó egyéniségével, hangjával s persze örök slágerével, a Yeke Yekével.

A világot már Párizsból hódította meg a Yeke Yekét is tartalmazó lemezzel 20 évvel ezelőtt. “Elektrogriot” Kanté műfajt teremtett, de szívesen készít olyan akusztikus lemezeket is, mint a 2004-es Sabou, amelyet a magyar közönség 2005-ben élőben is megismerhetett tőle. Veszprémbe egyfajta best of programmal készült, fellépésén így lüktető, táncos, igazi afrikai bulira lehet számítani.

KÍSÉRŐ RENDEZVÉNYEK:

0. NAP: Július 26, kedd 21.00 - 22.10 Pomádé király új ruhája c. gyerekopera a Veszprémi Petőfi Színház és a Magyar Állami Operaház előadásában

+ NAP: Július 31. vasárnap 20.00 Auer Szimfonietta - ifjúsági szimfónikus zenekar

Július 21-31. az Óváros téren a Rozé, Rizling és Jazz Napok programja nyújt gasztronómiai és további zenei élményeket az idelátogatóknak.
További nagyfelbontású fotók és info  a www.veszpremfest.hu/ oldal sajtó/letöltesek alatt.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása