A program alapján az idei bálon is átadják a Kiss Ernő-díjat, illetve a hagyományoknak megfelelően megválasztják a bál szépségkirálynőjét és két udvarhölgyét. A Kiss Ernő-díjat 2003-ban adták át először, amely az egykori honvéd tábornok herendi porcelánszobrát jelenti és olyan személy kaphatja, aki sokat tett és tesz Balatonfüred városért. Először Gyurkovics Tibor, majd Kő Pál Kossuth-díjas szobrászművész, 2005-ben Melocco Miklós, 2006-ban Sugár András, 2007-ben Zettwitz Sándor kapta Balatonfüredhez való kötődése és munkássága elismeréseként.
Az idei alkalmat is élőben közvetíti a a Duna Televízió, szombaton este 17:30-as kezdéssel több részletben. A helyszíni közvetítés nézői a zsűri által kiválasztott 15 szépségre szavazhatnak majd. A szépségkirálynő idén is egy Viktória-mintás herendi vázát vehet át, az első udvarhölgy Rothschild-, a második pedig Apponyi-mintás vázát kap. A város egyébként meghívta a bálra azokat a balatonfüredi lányokat is, akik idén ünneplik 18. születésnapjukat - közülük tizenegyen ott is lesznek a mulatságon. Ők a város vendégei, számukra ingyenes a belépés.
A bál fő támogatója, a Herendi Porcelánmanufaktúra több száz számozott, egyedi porcelánszívet is készít a hölgyvendégek számára. A kísérőrendezvények közül ugyanis kiemelkedik Krúdy Gyula novellája alapján, a "Balatoni szívhalászat", amelyet a bált megelőző napon (pénteken) tartanak. A szépen feldíszített, fellampionozott Kelén hajó fedélzetéről a vízbe dobott fa-szíveket kell vendégeknek kihalászniuk a hullámok közül.
Az első Anna-bált 1825. július 26-án rendezte meg Balatonfüreden a Horváth-házban Szentgyörgyi Horváth Fülöp János leányának, Anna-Krisztinának a tiszteletére. Anna ekkor ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernővel, aki majdan a szabadságharc altábornagyaként a tizenhárom aradi vértanú egyike volt. Ezt követően minden évben megtartották a bált - az Anna-naphoz legközelebbi szombaton. A reformkorban olyan nevezetes vendégek tisztelték meg a Horváth-házat, mint Széchenyi István gróf, Wesselényi Miklós báró, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Vörösmarty Mihály és Jókai Mór.
A belépők viszonylag borsos ára egyébként nem változott a múlt évihez képest, 45 és 65 ezer forint közötti áron lehetett hozzájuk jutni.
Kommentek