A magyar festészet aranykorának tartott, 1896 és 1945 közötti időszakból származó mintegy hetven kép egy része korábban Nemes Marcell híres műgyűjtő és kereskedő adományaként került a Kecskeméti Képtárba, amely szeptember 11-ig Balatonfüredre kölcsönadta az alkotásokat - olvasható a fürdőváros honlapján.
A kiállításon szinte minden jelentős iskola festményei láthatóak lesznek: a nagybányaiak, a szolnoki, a kecskeméti művésztelep, a gödöllői kör, illetve a Nyolcak, utóbbiak képviseletében Czigány Dezső, Czóbel Béla és Márffy Ödön művei. Szerepelnek olyan alkotók képek is, akiket kevéssé lehet sorolni irányzatokhoz, iskolákhoz, ezek közé tartozik Rippl-Rónai József, Vaszary János és Gulácsy Lajos.
A Farkas István–Glücks Ferenc hagyaték révén Mednyánszky László, Farkas István és Nagy István képei is szerepelnek, akárcsak Barcsay Jenő és Egry József alkotásai.
A magyar festészet klasszikusai - Mednyánszkytól Barcsayig című kiállítás anyagát több száz festményből válogatták ki, a képek teljes listája a város honlapján olvasható. A tárlaton fontos főművek is láthatóak lesznek, köztük Faragó Géza Tungsram-plakát terve, Czigány Dezső sorozatindító Ady-portréja, Mednyánszky László Ágrólszakadt című alkotása, Farkas István Fiatal részeg költő az anyjával, Tóth Menyhért Kereszten című festménye vagy Mednyánszky László híres csavargó sorozata, amely külön termet kap.
A füredi kiállítás után jó néhány alkotás már a Szépművészeti Múzeumban nyíló tárlaton szerepel majd.
Forrás: MTI
Kommentek