Kultography

Nyissunk egymásra! – Szomszédünnep országszerte

Nyissunk egymásra! – Szomszédünnep országszerte

Kultography írása itt: - 2011-05-25 14:04

A Szomszédünnep célja, hogy a városokban, ugyanazon a szűk területen belül, mégis egymástól elszigetelten élő emberek, akik nap mint nap egymás mellett szállnak be az autóba munkába induláskor, akiknek egy iskolába járnak a gyermekeik, akik ugyanabban a parkban futtatják a kutyáikat, akik minden nap ugyanabban a boltban vásárolnak be munka után - egyszóval a szomszédok, akik látásból már jól ismerik egymást, beszélgessenek egymással.

A magyar kormány a Hungarofesten keresztül hívta életre hazánkban is a kezdeményezést, amely egy nemzetközi mozgalomba, az European Neighbours' Day koncepciójába kapcsolódik be. Nem az idei az első, 2010-ben már rendeztek Szomszédünnepet, idén pedig szeretnék felhasználni a tavalyi tapasztalatokat.

A Szomszédünnep háttere az elvárosiasodásra vezethető vissza: nem csak itthon, a nyugat-európai országokban mindenhol tapasztalható elidegenedés számos társadalmi problémát vet fel. A városlakók ugyanis legtöbbször nem alkotnak területi alapon integrált egységeket, ehelyett mindenki a munkahelyen, iskolában, egyéb helyeken megismert barátokkal, vagy épp a rokonaival tartja a kapcsolatot, éljenek akármilyen távol a városban vagy azon kívül. Ezzel szemben nem ismerik közvetlen környezetüket, pedig sokszor az egy helyen élők hétköznapi problémái is azonosak - gondoljunk csak a közlekedésre, egyéb helyi ügyekre.

A minden év májusában megrendezésre kerülő Szomszédünnep egy olyan nap az évben, mikor egy közös főzés, együtt egy nagy asztalnál elköltött vacsora, közös játékok vagy sportolás, kulturális program vagy kertészkedés, közösségi bolhapiac stb. alkalmával kicsit jobban megismerhetjük szomszédjainkat, s ha volt netán vitánk velük, ezeket is tisztázhatjuk. Hiszen kiderülhet, hogy anélkül, hogy ismernénk egymást, rengeteg mindenben gondolunk hasonlót.

A Szomszédünnep lényege, hogy a kisközösségek magukénak érezzék az ünnepet, érezzék át a saját szervezés örömét, a közösség "kovácsolásának" erejét - így a szervezésben a legnagyobb szerepe a helyi civileknek és aktivistáknak van, akik a saját kisközösségükben kezdik el szervezni az eseményt.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása