Kultography

Ízek, illatok, színek Szentendrén

Ízek, illatok, színek Szentendrén

Bálint Ádám írása itt: - 2011-05-08 23:30

Az egyik legegyedibb kiállításon észt, finn és magyar kortárs művészek kiállítása látható május 6. óta a Péter-Pál Iparművészeti Galériában. Észtországot és Finnországot Kärt Summatavet és Essi Sikanen ékszerművészek képviselik, akiket tanár-diák kapcsolat köt össze. A magyar művészek, Makovecz Anna és Pauli Anna a textil nyelvén jelenítik meg a hagyomány továbbélését. A kiállított munkák egyfajta kommunikációs eszközök a modern világ felé. Rajtuk keresztül az alkotók fontos üzeneteket továbbítanak az örökségünkről, melyet ápolnunk kell. A tárlat május 22-ig tekinthető meg.

A Szabó család Szentendrén – Szentendre a Kádár-korban címmel nyílt kiállítást rendhagyó, ablakba nyíló, utcára néző fotótárlattal népszerűsítik. A Fő téri Képtár ablakai ugyanis - ahogy eredetileg - most újból kirakatként fognak szolgálni, ám most, bő két hónapra nem vásárlásra, hanem kultúrafogyasztásra invitálják az egykori kereskedőház földszintjére a járókelőket.

Ahogy a tárlat kurátorai elmondták, céljuk egy „önmagát elmesélő, elbeszélő kiállítás” megalkotása volt, ahol a kiállítótérben látható (sőt: hallható!) korabeli dokumentumok, tárgyak, eszközök mondanak el egy lehetséges kor- és helytörténetet. A többórányi filmanyag, a több száz archív fotó, a rengeteg plakát, tárgy és egyéb emlék annak a kornak a helytörténetét mondja el, amelyben Szentendre a korszak elején még álmos és csendes, félig agrárjellegű kisvárosból üdülővárossá, agglomerációs településsé, múzeumvárossá, „ékszerdobozzá” és nem mellesleg díszlet- és kirakatvárossá is lett a Kádár-korszak második felében. A bemutatott emlékgyűjtemény július 10-ig tekinthető meg.

Aki szereti az üvegművészetet, annak ajánljuk még a Polgármesteri Galériában nyílt "...az üveg nyelvén..." című kiállítást, Szmetana Ágnes üvegművész munkáiból. A tárlat megtekinthető 2011. május 2-26. között a Polgármesteri Hivatal ügyfélfogadási idejében.

Aki a bámészkodás megéhezett volna, annak ajánljuk az Aranysárkány és a Rab Ráby nevű éttermeket - ezek a hagyományosan a központban megtalálható, tradíciókat ápoló vendéglátóhelyek. A Dumtsa Jenő utcában található (a Fő térről lefelé sétálva) még egy nagyszerű csokibolt is - igazi mesebeli berendezéssel, ez a kicsik és az ínyenc édességeket kedvelők első számú favoritja. Aki pedig egy hagyományos cukrászdát keres, annak a Fő térről (balra) fölfelé érdemes néhány lépést megtennie.

Aki ajánlót ír Szentendréről, annak pedig szinte tagadhatatlan kötelessége megemlíteni a Skanzent. Ez az élő múzeumfalu tulajdonképpen kihagyhatatlan élménytúrát kínál a városba látogatók számára, mert mindig szerveznek valamilyen érdemes programot, de ha mást nem, a "beépített" pékségükben hagyományos módszerekkel készült pékárut vásárolhatunk. Most egyébként "A modernizáció motorja – A polgárosodás sikertörténete – a vasút" címmel nyílik interaktív kiállítás május 27-én, amelyhez kapcsolódóan 28-29-én Vasutas hétvégét tart a múzeum.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása