Kultography

Kínai nyaralás a fotelben ülve

Kínai nyaralás a fotelben ülve

Mádai Adrienn írása itt: - 2013-04-15 18:33

Mindig is vonzódtam Ázsiához, a keleti misztikum, a kultúra másmilyensége már régen felkeltette az érdeklődésemet. Épp ezért egy percig sem volt számomra kérdéses, hogy elolvasom Peter Hessler a Két év Kínában szerzőjének második könyvét. Nem csalódtam, a három részre osztott leírás rendkívül érdekes és lenyűgöző. Nem csupán „Ázsia-rajongóknak”, de minden, a világra nyitott és érdeklődő olvasónak ajánlom, hogy vegye kézbe a Park Kiadó gondozásában megjelent Kína országútjaint.

Hessler 2001 nyarán kezdte meg kalandos utazását: úgy döntött, végigautózik a Nagy Fal mentén. Az első fejezet az így szerzett tapasztalataira, élményeire épül. Megismerkedünk többek között a kínai KRESZ-teszttel is, ami rendkívül szórakoztató és jól példázza az ottani közlekedést. A városokban való autózás egyetlen szóval jellemezve: káosz. Dudálás, tülekedés, koccanások végeérhetetlen sora. De míg mi Európában vagy esetleg Amerikában hangosan jajveszékelünk, ha egy másik autós meghúzza hőn szeretett kocsink oldalát, netán belénk jön hátulról vagy ránk tolat, addig Kínában ez a mindennapok szerves részét képezi, és még az autókölcsönzők dolgozói is csak mosolyognak a kisebb-nagyobb károkon. A vidéki autózás, a hosszabb kirándulások Hessler utazásának idején még nem voltak elterjedtek az országban, holott folyamatosan építették az autópályákat, az infrastruktúra így megvolt, csak épp a kamionosokon kívül más nem nagyon használta.

A könyv második részében először az elnéptelenedő kínai falvak életébe nyerünk betekintést, majd ennek ellentétét, a városokba vándorolt fiatalok gyári munkás életét is megismerjük. Mindeközben részletes leírást kapunk az emberek gondolkodásáról, mentalitásukról, a kultúráról. Bár nem jelentős mértékben, de természetesen a kor politikája is helyet kapott a könyvben. Hessler nem a saját véleményét, hanem az általa megismert emberek politikához való viszonyát írja le. A különböző életkörülmények bemutatása elválaszthatatlan a kínai hatalom törvényeitől, rendelkezéseitől. Amikor facsemeték ültetését hirdetik az óriáspalkátok az utak mentén, de növendék fák helyett, csak szorgos kezek által kiásott lyukak tucatja borítja a földet már évek óta, akkor óhatatlanul felmerül a kérdés, vajon a korrupcióra hajlamos vezetők tárcájában landolt-e a facsemetékre utalt pénz? Mégsem egy keserű, vádló hangvételű könyvről van szó, sokkal inkább egy olyan leírásról, ami nem takargat, nem szépít, hanem őszintén elénk tárja az újjászülető birodalom minden oldalát.

A Kína országútjaint olvasva olyan érzésünk lesz, mintha az író mellett utaznánk a City Special anyósülésén. Szinte már érezzük a helyi ízeket, illatokat, látjuk a gyerekek tökéletesen szabályos ovális arcocskáját és a magassarkúban tipegő fiatal, divatos kínai lányokat. Peter Hessler könyve felér egy kínai nyaralással.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása