Kultography

Korai Öröm: pszichedelikus lemezbemutató koncert a Gödörben

Korai Öröm: pszichedelikus lemezbemutató koncert a Gödörben

Kultography írása itt: - 2013-03-19 10:35

A 23 éve működő zenei kollektíva szerteágazó diszkográfiájában a sorlemezek mellett két bakelit-, két remix- és két koncertalbum sorakozik, a Korai Öröm 2013 című anyag pedig egyszerre követi a hagyományokat, és keres új utakat.

"Borosi Gábor billentyűs visszahozta az acid hangzást, a Yonderboiban, illetve a Zagarban is megfordult Kovács Andor gitáros érkezésével friss energiák keletkeztek, és kikívánkozott egy új album" - mondta Kilián Zoltán basszusgitáros. Kifejtette, hogy a koncerteken már kipróbált ötletek mostanra kristályosodtak ki, és a zene ugyanolyan "korais", mint volt, néhol talán feszesebb-keményebb a szokásosnál, de az etno továbbra is erősen jelen van.

A nyolcadik lemez óta a dalok számozás helyett már címet kapnak, így van ez a tizedik albumon is, amelynek borítóján a zenekar elbúcsúzik a nemrég elhunyt alapító tagtól, Takács Pétertől.

"Állandó kérdés, hogy érdemes-e fizikailag megjelentetni egy lemezt vagy elég a netes letöltés. A Korai Öröm évente 500-1000 CD-t ad el, elsősorban a külföldi koncerteken, úgyhogy nekünk még megéri" - jelentette ki Kilián Zoltán. Hozzátette: a rádiók, tévék ritkán adnak Korai Örömöt. A basszusgitáros jónak tartja, hogy 35 százalékban magyar zenét kell adnia minden hazai rádióadónak, bár szerinte a hallható előadók közül majdnem mindenki valamilyen divatot követ. "Ami unikum vagy hungarikum bármilyen stílusban, az ritkán kerül adásba. Jó jel, hogy idén a Petőfi Rádió visszajelzett nekünk, talán van esélyünk náluk a jubileumi lemezzel".

A lemezbemutató turné múlt héten Szegeden indult, és tíz állomásból áll. A Korai Öröm fellépéseinek több mint fele külföldön van. Kilián kitért arra, hogy a szláv országokban az emberek könnyen oldódnak, nyitottak, Nyugaton viszont eleve sokféle "inputjuk" van a poptól az afrikai dallamokig, őket nem éri olyan "kultúrsokként" a Korai.

"Koppenhágától Genováig, Dublintól Koszovón át Szentpétervárig bárhol játszottunk, idővel biztosan sikerült egymásra hangolódnunk a közönséggel, függetlenül attól, hogy együtt izzadtunk egy pinceklubban vagy több ezer embernek játszottunk egy fesztivál nagyszínpadán" - mondta a ritmusszekció tagja. Megjegyezte, hogy a hazai fesztiválszervezők általában azzal utasítják el a 13 tagú zenekart, hogy nem aktuális.

"A Szigeten rendre megtöltöttük a WAN2-sátrat, nagyrészt külföldieknek. A nyáron hollandiai, szlovákiai, szlovéniai és németországi fesztiválokra hívtak meg bennünket, utóbbin egyszer éppen a napokban elhunyt gitáros, Alvin Lee után játszottunk".

A pszichedelikus rockot kelet-európai hatásokkal és sámán tradíciókkal keverő Korai Öröm 1990-ben alakult, már első fellépéseiken is volt vetítés, amiért napjainkban is hárman felelősek teljes jogú tagként. Első hanghordozójukat 1993-ban a Trottel Records adta ki 500 példányban, majd kialakult a ma is jellemző "korais" hangzás, sok ütős és egzotikus hangszerrel.

Forrás: MTI

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása