Hyppolit, a lakáj
1931-ben készült el a második magyar hangosfilm, a Hyppolit, a lakáj, Csortos Gyula, Kabos Gyula és Jávor Pál főszereplésével. Ez volt Kabos Gyula első hangosfilmje, melyet Zágon István hasonló színdarabjából Nóti Károly vitt át filmre, a zenéjét pedig Eisemann Mihály szerezte. Schneider Mátyás fuvarozó egyik napról a másikra sikeres emberré válik, egy jól menő cég élén, gazdagságát azonban megkeseríti, hogy úrhatnám felesége egy grófi lakájt szerződtet, mert nagypolgári életet akar élni. Hyppolit megérkezése felborítja az addig nyugodt családi ház rendjét, és Schneider Mátyás egy nap arra tér haza, hogy már rá sem ismer saját otthonára. A magyar filmklasszikusból 1999-ben feldolgozás készült Hippolyt címmel, Koltai Róbert főszereplésével.
Liliomfi
Szigligeti Ede legismertebb vígjátékából 1954-ben készített filmet Makk Károly Darvas Iván, Dajka Margit és Pécsi Sándor főszereplésével. A magyar színjátszás hőskorát idéző történetben a vándorszínész csapat éppen Balatonfüredre érkezik, ahol is Szilvay professzor gyámleánya és annak nevelőnője nyaral. Mariska és Liliomfi, az ünnepelt színész, aki valójában Szilvay unokaöccse, minden előítélet ellenére egymásba szeretnek. Azt sem tudják, hogy a professzor már rég egymásnak szánta őket, bár találkozásukat nem is sejtette. A házasság feltétele, hogy Liliomfi hagyjon fel a színészettel. A szerelmeseknek azonban más terveik vannak, Mariska is a színpadra vágyik, így végül közösen megszöknek és Thália szolgálatába állnak, mint férj és feleség.
Megáll az idő
Gothár Péter 1981-ben rendezett Megáll az idő című filmdrámája egyszerre filmtörténeti klasszikus, közönség kedvenc és kultuszfilm. A történet 1956. november 4-én veszi kezdetét, mikor Köves István és Bodor László az éjszaka leple alatt, a romos utcán elássák fegyvereiket. Köves elhagyja az országot., felesége egyedül marad két fiával, Gáborral és Dinivel. A hatvanas évek elején megjelenik náluk a börtönből akkor szabadult Bodor, aki rögtön családfővé válik. Gábor az orvosi egyetemre készül, bár tudja, hogy apja miatt nem sok reménye van a felvételre. Dini gimnazista. Szukics Magdába szerelmes, és a negyedikes Pierre a példaképe. Az iskolabálokon rock and roll szól, Elvist bálványozzák és utánozzák. Miután egy botrány miatt Pierre-t kizárják a gimnáziumból, egy lopott autón Dini és Magda is elindul vele Nyugatra. A gimnáziumi közegben játszódó felnövés-történet az első számú magyar rock’n’roll-filmként íródott be az emlékezetünkbe.
Egy szoknya, egy nadrág
1943-ban mutatták be Latabár Kálmánnal a főszerepben az Egy szoknya, egy nadrág című vígjátékot, melynek dalait Fényes Szabolcs jegyzi. Sóvári Péter, kiváló táncoskomikus, szerelmes lesz egy kezdő színésznőbe, Pintér Ibolyába. A színésznőnek azonban nagyratörő tervei vannak, és kezét hódolójának, Ubul grófnak szánja. A gróf viszont csak flörtölni kíván Ibolyával, mivel egy gazdag spanyol özvegy, Dulcinea vagyonára fáj a foga. Sóvári, hogy felnyissa szerelmese szemét, Dulcineának álcázza magát és megismerkedik Ubul gróffal. A trükk beválik, Ubul lelepleződik Ibolya előtt. A nagy sikerű alkotásból 2005-ben Rudolf Péter, Bajor Imre és Oroszlán Szonja főszereplésével készítettek egy feldolgozást.
Egri Csillagok
A zenés vígjátékok és filmdrámák közül kimagaslik a Gárdonyi Géza regényéből készült 1968-as Egri Csillagok. Várkonyi Zoltán monumentális alkotásában a kor legnagyobb magyar színészei szerepeltek, úgymint Sinkovits Imre, Gobbi Hilda, Venczel Vera és Bárdy György. Az 1500-as évek Magyarországán járunk, portyázó török csapatok dúlják fel az országot, rabolnak, fosztogatnak, rabságba hurcolják a magyarokat. Bornemissza Gergely és Cecey Éva gyerekként kerül Jumurdzsák kezébe, aki egy keleti rabszolgapiacon akarja eladni értékes foglyait. A gyerekek megszöknek, ráadásul magukkal viszik a babonás Jumurdzsák talizmánját is. A film jeleneteinek egy részét Pilisborosjenő határában forgatták, ahol külön e célból felépítették az egri vár másolatát. A vár azóta pusztul, de ma is kedvelt turistacélpont.
Csendes Otthon
Bán Frigyes 1957-es fekete-fehér játékfilmjét bátran ajánljuk azoknak, akik egy hangulatos, mulatságos estére vágynak. A Zenthe Ferenc, Psota Irén és Galambos Erzsi főszereplésével készült vígjáték igazán önfeledt kacagtató perceket ígér egyedülállóknak, házasoknak és összeköltözés előtt álló pároknak is. Berki András zeneszerző kutyaugatástól és gyerekzsivajtól hangos társbérletében képtelen énekesnő menyasszonyának az új dalt megkomponálni, pedig már közeleg a premier. Nem hisz a szemének, mikor hirtelen kiutalnak neki egy lakást, azonban öröme nem tart sokáig. Ács Éva gyógyszerésznő egy szerencsétlen félreértés folytán ugyanazt a lakást kapta meg. A helyzet számtalan komikus pillanatot tartogat, míg végre sikerül elintézni, hogy megkapják saját lakásaikat. A Csendes otthon egy bűbájos mese és a kor bürokratikus útvesztőjének tökéletes paródiája.
Makrancos hölgy
Shakespeare Makrancos hölgye alapján Martonffy Emil írt egy remek forgatókönyvet 1943-ban, áthelyezve a történetet Magyarországra, a korszaknak megfelelően. Karády Katalin személyében pedig kiváló Benedek Pálmára, avagy makrancos hölgyre lelt. A pénz nagy úr, akinek van, azt hiszi, mindent megengedhet magának. Ilyen Benedek Pálma is, a gazdag gyáros elkényeztetett leánykája, aki mellett az élet maga a pokol. Az emberek menekülnek előle, még apja is azon mesterkedik, hogyan szabaduljon meg tőle. A megoldás egy megfelelő vő jelenthetné, aki a szép hozománnyal együtt végre elvinné valahova, lehetőleg minél messzebb. De még a makacs kérők is elmenekülnek, mihelyt közelebbről megismerik a szépséges Pálmát. Egy napon azonban a véletlen összehozza a szilaj lányt egy Jámbor Pál nevezetű úriemberrel, aki hajlandó tűzön-vízen keresztülmenni, hogy övé legyen a makrancos hölgy.
Meseautó
Az 1934-es Meseautó is a magyar filmklasszikusok egyike. Kabos Gyula, Perczel Zita és Törzs Jenő feledhetetlen hármasa mellett, a Gombaszögi Ella által alakított Kerekes Anna figurája örökre belekacsintotta magát a szívünkbe. Kovács Vera egyszerű banki alkalmazottként dolgozik, aki sosem találkozott még a nagyfőnökkel, Szűcs János vezérigazgató úrral. Amikor Vera csak úgy heccből egy autószalonban ámuldozik az autócsodákon, Szűcsnek megakad a szeme a csinos lányon, és úgy rendezi, hogy Vera, "a szalon ajándékaként" megkapja az automobilt. Ráadásként pedig magát Szűcsöt is, mint önkéntes sofőrt. A vezérigazgató ugyanis szeretne végre bizonyságot szerezni arra, hogy egy lány végre nemcsak a pénzéért szereti őt. A mit sem sejtő Vera szívében pedig pillanatok alatt szerelem ébred a sofőr iránt. Kabay Barna 2000-ben elkészítette a Meseautó modern változatát Stohl András, Ónodi Eszter és Bajor Imre főszereplésével.
Mici néni két élete
Kis Manyi főszereplésével 1962-ben elkészült az egyik legjobb fekete-fehér magyar vígjáték, a Mici néni két élete. Hangay Mici, hajdani operettcsillag apróhirdetés útján gyermektelen fiatal házaspárt keres, akiknek eltartásért lakást ígér. A hirdetésre sokan jelentkeznek, azonban Mici néni választása Katira és Lacira, egy kedves házaspárra esik. A kedves, ám hamarosan gyermekáldás elé néző pár mellett, Gál úr figyelmét is felkeltette a hirdetés, aki Mici néni régi rajongója. Annak idején konfliskocsis volt, most pedig taxisofőrként dolgozik. A hiú, öreg színésznő valósággal kivirul Gál úr társaságában, azonban életének ezt a részét titkolni szeretné. A fiatalok és a ház lakói így mit sem sejtenek a titkos románcról, ami rengeteg bonyodalomhoz, félreértéshez és komikus helyzethez vezet.
Kommentek