Kultography

Történelmi séták, filmvetítések és koncertek október 23-án

Történelmi séták, filmvetítések és koncertek október 23-án

Kultography írása itt: - 2012-10-19 19:00

[caption id="attachment_36290" align="alignright" width="300" caption="Ötvenhat éve volt '56 kiállítás Fotó: Beliczay László"][/caption]

Történelmi sétákon és biciklis túrán idézi fel az 1956-os forradalom fővárosi helyszínein az 56 évvel ezelőtt történteket a Budapesti Aszfaltprojekt a hosszú hétvégén. Három sétát és egy városi biciklis túrát szerveznek a Mítoszok helyett - '56 címet viselő program során, ahol Eörsi László történész, az 56-os Intézet munkatársa az október 23-i eseményekkel kapcsolatos mítoszokat fogja ledönteni. Tragikus helyszíneket látogathatnak meg az érdeklődők, köztük olyanokat is, amelyek a forradalom utóélete szempontjából jelentősek lettek. Október 20-án, 21-én, 22-én és 23-án 10 órától indulnak a séták, amelyekről bővebb információ az esemény hivatalos oldalán található, valamit itt lehet jelentkezni is a túrákra.

A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Ötvenhat éve volt '56 című képzőművészeti kiállítása a budapesti Duna Palotában várja az érdeklődőket. Az MMA Képző- és Iparművészeti Tagozata mintegy ötven művészének ötvenhat alkotásából nyílt kiállítás csütörtök este. A többek között Aknay János, Bukta Imre, Fekete György, Gyulai Líviusz, Kő Pál, Lugossy Mária, Makovecz Imre, Molnár Edit és Szemadám György munkáit felvonultató október 31-ig tekinthető meg.

A Kossuth téren világzenei koncertekkel, az '56-os eseményeket megidéző képkiállítással és olvasóligettel várják a látogatókat október 23-án. A nap folyamán színpadra lép az Amatild zenekar, a Buda Folk Band, a Pénzügyőr Zenekar, valamint Kiss Gergő és barátai. A Parlamenti nyílt nap keretében az Országház Díszlépcsőházát, a Kupolatermet, a Honvéd Koronaőrök által őrzött Szent Koronát és a Köztársasági Őrezred Parlamenti Díszőrségének óránkénti zenés őrségváltását 10 órától tekinthetik meg a látogatók. Az épületbe a XII-es kapun keresztül lehet belépni, a parlamenti sétára előzetes regisztráció nem szükséges, a belépés mindenki számára ingyenes. A téren délután 17 órakor a Ghymes együttes lép színpadra.

Rendhagyó fotókiállítás látható a Rádió- és Televíziótörténeti Múzeumban "1956 - Szabadnak lenni jó!" címmel november 10-ig. A kiállítás képanyagát az MTVA fotóarchívumából a Terror Háza Múzeum közreműködésével kiválasztott 56 darab fotó alkotja. A képekben megidézett eseménysorozat ezúttal a nemzet szabadságvágyára, a megtorlás előtti időszak remény- és örömteli pillanataira fókuszál. Terror Háza állandó és időszaki kiállításai előzetes regisztráció nélkül, ingyenesen látogathatóak október 23-án.

Az Operaház október 23-án nyitva áll az érdeklődők előtt, akiknek negyedóránként magyar nyelvű vezetést tartanak az intézmény munkatársai. A csoportokhoz csatlakozók többek között betekintést nyerhetnek az Operaház építéstörténetébe és a Királyi páholy rejtelmeibe, a Vörös szalonban rendezett fotókiállítás az 1956-os eseményeket mutatja be. A Misztrál együttes Megkopott harangszó című műsora 10 órakor kezdődik a nagyszínpadon, miközben a Királyi lépcsőn a fúvós hangszerekkel ismerkedhetnek meg a kisebbek. A nézőtéri nagybüfében balett előadás látható 3 percben Jellinek György és Purszky Lilla szereplésével, a 11 órakor kezdődő nagykoncerten részletek hallhatók Ludwig van Beethoven Fidelio, Erkel Ferenc Hunyadi László, Giuseppe Verdi Macbeth, Nabucco és Don Carlos című műveiből. A programokat operaismertetők, hangszervarázs óvodásoknak és kisiskolásoknak, valamint 13 órakor az Örvény című darab bemutatója színesíti.

A szabadság fotósa címmel Jean-Pierre Pedrazzini francia fotóriporternek az 1956-os forradalom alatt készített képeiből csütörtökön nyílt kiállítás a budapesti Balassi Intézetben. A tárlat a Köztársaság téri harcokban halálosan megsebesült fotós munkáiból mutat be válogatást több mint húsz képen keresztül. Jean-Pierre Pedrazzini a Paris Match fotósaként bejárta a világot, még a Szovjetunióba is sikerült eljutnia. Magyarországra 1956 október 27-én érkezett, először Mosonmagyaróváron fényképezett, majd Budapesten örökítette meg a forradalmat. A halálos sebesülés október 30-án a Köztársaság téren érte, több életmentő műtét után november 3-án Párizsba szállították, ahol november 7-én elhunyt. A képek a Párizsi Magyar Intézetből kerültek a Balassi Intézetbe.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem aulájában október 23-án 10 órától Goda Krisztina Szabadság, szerelem, déltől Szilágyi Andor Mansfeld, 14 órától pedig Gothár Péter Megáll az idő című filmét vetítik le.

Forrás: MTI/Kultography

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása