Kultography

Tata, a nyugalom kincses szigete

Tata, a nyugalom kincses szigete

Mádai Adrienn írása itt: - 2012-08-01 18:30

Először jártam Tatán, de egy dologban biztos vagyok: ide még vissza kell térnem, hiszen alig láttam valamit a városból, és mégis rengeteg élménnyel gazdagodtam. Első utunk a Tatai várhoz vezetett, az ősi falak között sétálva, az ápolt kertben egy fa alatt megpihenve vagy épp a vízililiomokat csodálva földöntúli béke és nyugalom szállt meg. Majd betértünk a Kuny Domonkos Múzeumba. A vár tizenhárom termében állandó kiállítás látható a római kortól a 19. századig, felölelve Tata és környéke történetét.

A történelem után a tópartra csábultunk. Az Öreg-tó a kikapcsolódási lehetőségek tárházát kínálja a látogatóknak. A tóparton futó ösvényen akár körbe is sétálhatjuk a tavat, de kerékpárral is megkerülhetjük a hullámzó víztükröt, miközben gyönyörködhetünk a csodás panorámában. Akinek fürdőzni, csónakázni, vitorlázni vagy épp szörfözni van kedve, az is megtalálja a számítását. Sőt, a Grill & Cocktail étteremnél kishajót is bérelhetünk vagy épp az úszóstégen is elkölthetjük ebédünket, a tó közepén. Az Öreg-tó középső zsilipjénél épült Tata híres műemlékmalma, a Cifra-malom, amit egészen 1960-ig használtak, azóta azonban kihasználatlanul áll. Egy óriási platánfa árnyékában pedig nem mást, mint magát Keresztelő Szent Jánost pillanthatjuk meg. A szobor talapzatául szolgáló mesterséges sziget a kacsák és hattyúk kedvelt pihenőhelye. Maga a tó fontos természetvédelmi terület, vonulási időszakban ritka madárfajok tömege figyelhető meg.

A következő úti célunk az Esterházy-kastély volt, az építészet szerelmeseinek mindenképpen ajánlatos közelebbről is megnézni a késő barokk kastélyt, a díszes belső tér jelenleg időszakos kiállítások otthonaként funkcionál. Az Óvároson keresztül átsétáltunk a Kálvária dombra, amely 166 méteres tengerszint feletti magasságával a város legmagasabb pontja. Aki ezek után még érez magában elég erőt, az megmászhatja azt a közel 200 lépcsőfokot, ami a dombon található 40 méteres kilátó tetejére vezet fel. A Kálvária dombon található Geológiai Szabadtéri Múzeum kiállításán a nagy földtörténeti korszakok közül a triász, jura és kréta rétegeket, a fedett pavilonban pedig a kőkorszaki emberek által eszközkészítésre használt tűzkő bányászatának bizonyítékait tanulmányozhatjuk.

Visszatérve a belvárosba betértünk az Alkotmány utcában található csokiboltba, ahol a Pelle-Molnár kézműves bonbonok és táblás csokoládék között válogattunk. Télen a forrócsokoládé különlegességek, nyáron a hűsítő jeges finomságok miatt érdemes ide ellátogatni. A borok kedvelőinek valamivel messzebb kell menniük, a város szomszédságában található Neszmély rejti a Hilltop Borászatot, amelynek kitűnő borait vétek kihagyni, ha Tatán járunk.

A következő megálló a Cseke-tó, ahol az ország első angol stílusú kertjében barangolhattunk, amit Böhm Ferenc még 1783-ban tervezett a tó köré. Azonban nem a különleges növények a kert egyetlen látványosságai, 1803-ban Charles Moreau francia építész egy háromhajós templom maradványait imitáló romot épített a kertbe. Tovább sétálva megtekinthetjük a Török mecsetet, az Esterházy család Kiskastélyát, a Pálmaházat, a Szabadtéri Színpadot és az Olimpiai edzőtábort is. Az Angolkert szélén pedig az uradalmi pezsgőgyárat pillanthatjuk meg.

[caption id="attachment_30807" align="alignright" width="300" caption="A galéria megtekintéséhez kattintson a képre"][/caption]

A várostól távolodva előbb a Réti-halastavak mellett kerekeztünk el, ahol a pecások akár horgászszenvedélyüknek is hódolhatnak, de tovább menve a Fényes források felé újabb természeti kincsek és egy remek fürdő várja a kirándulókat. A Fényes források azonban nem csak a fürdőt táplálják enyhén szénsavas vizükkel, de a búvárok számára is ideális merülőhelyül szolgálnak. A túrázókat pedig a Fényes Fürdő tanösvény várja. A közel egy órás, kellemes séta alatt megismerkedtünk a források által létrejött legendás vízi világ maradványával, ami a bányászat és a vízkitermelések után megmaradt.

Még hosszan tudnám sorolni azokat a természeti és kulturális látványosságokat, amik behálózzák Tatát és környékét, a gasztronómia pedig egy külön cikket érdemelne. Az azonban biztos, hogy akár az Öreg-tó kempingben, akár a Hotel Kristályban szállunk meg, akár gyalogosan, akár kerékpáron szeretnénk bejárni Tatát, készüljünk fel arra, hogy egy nap biztosan nem lesz rá elég.

[gallery link="file"]

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása