A bécsi és a budapesti bázisú Centropa civil szervezet eddig 11 országban bemutatott vándorkiállításának magyar fotókkal, dokumentumokkal kiegészített változatát láthatják az érdeklődők szerdától. A központ is kölcsönzött dokumentumokat a kiállításhoz.
A tárlat magyar változata 220 olyan interjúból válogat, amelyek részben Magyarországon, részben a mai Szlovákia, Ukrajna, Szerbia és Románia területén élő magyar ajkú zsidókkal készültek. Szita Szabolcs, a központ ügyvezető igazgatója elmondta, hogy egy elmerült világ életképei, a múlt lenyomata lesz látható a tárlaton, köztük a Domonkos családé, a családfő a pesti gettó parancsnoka volt, s a fotón éppen születésnapot ülnek.
A kiállítás nyolc téma köré rendezve - iskola, munka, szabadidő, nyaralás, katonaság, vallásos élet, portrék és holokauszt - archív képek, személyes interjúk felhasználásával mutat be a múlt századi Kárpát-medence zsidóságára jellemző életképeket, amelyek hétköznapi emberekről, pékekről, gyári munkásokról, tanárokról, ápolónőkről szólnak. A tárlatot a Centropa a Holokauszt Emlékközponttal és a Haver Alapítvánnyal együttműködésben innovatív és interaktív módszerekkel kívánja bemutatni a fiatal korosztálynak - emelte ki Szita Szabolcs.
A Centropa bécsi székhelye 2000 óta gyűjti a Kelet-Közép-Európa, a volt Szovjetunió, a Balkán és a Baltikum zsidóságának emlékeit. 22 ezer digitalizált fotót és 1300 interjút őriz, de soha nem használ videót. A szervezet budapesti online bázisában 220 magyar család történetét dolgozták fel és több mint 5 ezer digitalizált családi fotó és dokumentum van a birtokukban - olvasható a Centropa honlapján.
A keddi kiállítás megnyitón beszédet mond Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, Szita Szabolcs, a központ ügyvezető igazgatója és Edward Serotta, a Centropa alapítója. Részt vesz a megnyitón Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete is. A tárlat június 17-ig tart nyitva.
Forrás: MTI
Kommentek