Tommy Vig – az egyetlen élő, Amerikában is a mai napig széles körben elismert magyar jazz muzsikus már 7 éves korában „csodadobosként” szerepelt a Városi Színházban, a Zeneakadémián, és a Fővárosi Nagycirkuszban. Nyolc éves korában, Bécsben lemezt készítenek vele „Der Kunst Trommler der Welt” címen, amelyen a kor legkiválóbb osztrák jazz szólistái játszanak. 1956 novemberében a szovjet tankok és kommunizmus elől menekülők között újra Bécsbe érkezik. Ekkor már 18 éves, Fatty George Jazz klubjában és a bécsi Zeneakadémián szerepel Joe Zawinullal.
Mint komponistát és hangszerelőt, Leonard Feather és Stan Kenton már a hatvanas évek közepén az amerikai jazz egyik jövőbeli meghatározó képviselőjének jelölték meg. 50 évig élt és dolgozott az Egyesült Államokban, előbb New Yorkban, Las Vegasban majd Los Angelesben. 2006-ban települt vissza Magyarországra.
Pályafutása során többek között Frank Sinatra, Tony Bennett, Quincy Jones, Rod Stewart, Michael Jackson, Diana Ross, Miles Davis-Gil Evans Big Band, Tom Jones, és Tony Bennett zenésztársa is volt. Mint filmzeneszerző, zenekarvezető, komponista, dobos, vibrafonos és ütős dolgozott a Warner Brothers, a Fox, a Universal, a CBS, a Columbia, az ABC, a Disney, a Goldwyn, az MGM, és a Paramount stúdióknak is - összesen több mint 1400 felvételen hallható.
2008-ban Budapesten Kovács László vezényelte a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát, amely Tommy Vig személyes forradalmi élményeit felelevenítő Budapest 1956 című jazzdob-versenyét szólaltatta meg a szerző közreműködésével.
December 4-én pedig a Gödör Klubban lép fel, ahol Welcome to Hungary! című albumát mutatja be, amelyről öt jazz kategóriában is hamarosan dönt az amerikai Grammy-díj jelölőbizottsága. A koncerten közreműködik felesége, Mia Kim is, aki az Óceánon túl szintén nagy sztárnak számított – annak idején 24-szer(!) szerepelt az Ed Sullivan showban. Emellett hallgató lesz Elek István, Schreck Ferenc, Hámori János, Cserta Balázs, Joe Fritz, Cseke Gábor, Sárkány Sándor és Horváth Zoltán játéka is.
Kommentek