Hol falevelek repítik, hol szemtelen békák lopják el a mackóját, hol rabló hangyákkal küzd, bizony Vackorunk egyik kalandból a másikba csöppen. Kormos István meséjét már sokan sokféleképpen feldolgozták, de tánc adaptáció eddig még nem készült belőle. Fodor Zoltán társulata, az Inversedance 2009-ben alakult, azóta több önálló estet is tartottak, de ez lesz az első gyerekeknek szóló előadásuk.
„Mindenki számára kicsit új lesz a történet, mivel a mesében kevésbé hangsúlyos szereplők kerülnek a középpontba. Egy kis társulat vagyunk, ezért vannak olyan táncosok, akik kettő, három, sőt négy szerepben is feltűnnek az előadás folyamán. A gyerekek azonban pont arról híresek, hogy őket nem lehet átverni, és ha felismerik például a gólyát, hogy ő pár perccel ezelőtt, még falevél volt, akkor nem fogják elfogadni őt az új szerepében. Ezt elkerülendő Iványi Árpád, díszlet és jelmeztervező, egy fejdíszt készített a táncosoknak, amelynek segítségével nem lepleződnek le.” – meséli Fodor Zoltán, aki nem csak, mint rendező koreográfus, de mint szereplő is színpadra lép a közel egy órás előadás folyamán. „A Vackorban én fogom alakítani a Vakondot, aki egy vak fotós. A gyerekek előadás közben majd feljöhetnek a színpadra, lefotózom őket, ezáltal egy kis interaktivitást csempészünk az előadásba.”
A darab során a klasszikus zenétől egészen a mai pop dalokig több szám is felcsendül, de mind feldolgozásként, hogy a legkisebbek számára is könnyen befogadható legyen. A Vackor különlegessége, hogy a Megasztárból ismert Varga Feri és Balássy Betty írja a nyitó és záródalt, valamint mókuscsaládként a mesélő szerepét is magukra öltik. „Nagyon örültünk a megkeresésének, hiszen nem rég készítettünk egy meselemezt, valamint most született meg első közös gyermekünk is.” – nyilatkozta Varga Feri a darab sajtótájékoztatóján. „Már régóta vágyom rá, hogy részt vegyek egy színdarabban, bár tudom, hogy nincs nagy tehetségem a színpadi játékhoz. A próbák folyamán rá kellett jönnöm, hogy a színész mesterség nem csak egy munka, hanem egy nagyon nehéz munka. Kemény küzdelem a két dal megírása is, hiszen Fodor Zoltánnak is van egy elképzelése, és nekünk is, ezt a két eltérő gondolatot, pedig össze kell hangolnunk.”
A Vackor nem az első mese feldolgozás lesz a Nemzeti Táncszínházban, jelenleg is több, a kicsik számára készült előadás tekinthető meg, mint a Hamupipőke vagy a Csipkerózsika. Török Jolántól, az intézmény igazgatójától megtudtuk, hogy a színház stratégiájában kiemelkedő szerepe van az olyan előadásoknak, amik hozzájárulhatnak a gyerekek személyiség fejlődéséhez, táncművészettel való megismerkedéséhez. Kormos István piszén, pisze kölyökmackója pedig nem csak a kicsiket szórakoztathatja majd, de szüleiket is visszarepítheti gyermekkoruk csodás világába.
Kommentek