Kultography

Mindent a Filmszemléről – a játékfilmek

Mindent a Filmszemléről – a játékfilmek

Kovács Anna Dóra írása itt: - 2011-04-27 09:48

Idén összesen 28 játékfilmet neveztek be a szemlére, ebből a zsűri 11 alkotást engedett tovább a versenyprogramba. A talán legnépszerűbb szekció zsűrijét Cserhalmi György vezeti, aki mellett Gasparik Attila, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rektora; Tatiana Dimitrova, a Prágai Magyar Kulturális Központ film- és színházreferense, Urbán András színházi rendező, valamint Vivi Dragan Vasile operatőr dönti majd el, hogy melyik a legjobb magyar nagyjátékfilm.

Az ő munkájukkal párhuzamosan a közönség véleménye is számít, hiszen idén is kiosztják a filmhu közönségdíját. Kedvenc filmjére mindenki a szemle hivatalos facebook oldalán szavazhat.

A versenyprogramot látva nehéz eldönteni, hogy ki melyik alkotást találja a legjobbnak. A Szemlén is bemutatkozik Kocsis Ágnes nagysikerű filmje, a Pál Adrienn, amely egy túlsúlyos ápolónő sajátos utazásra indul saját és mások emlékezetében. A Miklauzic Bence által rendezett A zöld sárkány gyermekei is jó esélyekkel indul, hiszen már most népszerű a magyar mozilátogatók körében a magyar ingatlanügynök és a kínai raktáros barátságáról szóló film.

Ha már népszerűségről van szó, Rudolf Péter sem panaszkodhat, hiszen az Üvegtigris harmadik része is nagy közönségkedvenc. A trilogiává alakult film mostani részében Lali kipróbálja a gazdag életet, persze mindez csak álca, és sok bonyodalomhoz vezet. Különösen, ha hűséges barátai minden áron meg akarják menteni új életmódjától.

Pozsgai Zsolt filmje, A föld szeretője Zsolnay Vilmos fazekasmester életét és az akkori Magyarországot mutatja be; egy boltoslegény útját a semmiből a világhírnévig,

avagy magyar sikertörténetet a filmvásznon. A halálba táncoltatott leány egy Magyarországra a rendszerváltás után visszatérő táncos és testvérének próbálkozását mutatja be, amely során egy régi közös sikerüket újítják fel, és indítják a világhír felé. A filmet Hules Endre rendezte.  A rendszerváltás kulisszái előtt játszódik Dézsy Zoltán filmje, Az ügynökök a paradicsomba mennek, amely Kárász Mátyás ellenzéki politikus életét és mindennapjait mutatja be az aranyifjú éveitől a hazatérésen keresztül az egyre inkább érezhető rendszerváltásig. A Diamond Club című alkotás Vécsei Márton filmje, amelyben egy, a saját művészetétől megcsömörlött akcióművész elhatározza, hogy egy nagyszabású performansz segítségével írja be magát a művészettörténetbe. Az Unio Film gyártásában készült, tizenkét részből álló Hajónapló-sorozat négy epizódja alkotja az East Side Stories című játékfilmet, amely - új címet és zenei keretet adva az alkotásoknak - négy rendező kisfilmjeit tereli közös nevezőre. A rendezők: Bodzsár Márk, Bollók Csaba, Hajdu Szabolcs, Török Ferenc.

A Vecsernyés János által rendezett Nyár utca, nem megy tovább című film műfaját nehéz meghatározni. Tragikomikus a hangvétel, de az abszurd helyzetek a film vége felé a könnyed megoldás felé mutatnak. Már úgy tűnik, a komikum-szál erősödik fel, de a történet mégsem happy enddel zárul. Mindez egy februári napon, a 74-es trolin. Mundruczó Kornél is képviselteti magát az idei filmes seregszemlén Szelíd teremtés – A Frankenstein-terv című alkotásával, amelyben egy rendező és egy intézetből szökött fiú találkozását és kapcsolatát ismerhetjük meg. Dyga Zsombor Utolér című filmje a soha nem gyógyuló sebekről, tragédiáról, démonokról és az ezekkel szembeszállókról szól. A fordulatokkal teli alkotás több szálon futó cselekmény, amely egy komor kelet-európai városban játszódik.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása