A patchwork nem pusztán hobbi, hanem művészet - vallja Polyák Ildikó a Magyar Foltvarró Céh elnöke. S mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy tavaly Európa egyik legnagyobb foltvarró versenyén, a franciaországi Ezüstvölgyben, egy magyar versenyző harmadik helyezést ért el, augusztusban pedig nemzetközi szintű Országos Foltvarró Fesztivált rendeznek Budaörsön, melyre Izraelből is érkeznek kiállítók.
Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és egyre divatosabbak is a patchwork technikával készült táskák, takarók, ruhák. Minek köszönheti a foltvarrás ezt a sikert?
Polyák Ildikó: Azt hiszem, a kötés-horgolás után valóban ez a leggyakrabban űzött hobbi a nők körében. A népszerűsége egyértelműen a kézimunka újbóli felfutásával hozható összefüggésbe. Ma már ez a fajta varrás nem függ össze a szegénységgel, azaz leginkább nem azért varrjuk össze a maradékokat, mert nem telik egy nagy darab anyagra, hanem inkább dekoratív céllal.
Ha már dekorativitás, mi jellemző a magyar patchwork munkákra?
Nem hinném, hogy beszélhetünk magyar vagy magyaros patchworkról, leszámítva a kékfestőből készült quileteket. Már a Magyar Foltvarró Céh születése után néhány évvel elkezdődött egy mozgalom, hogy mit lehet a hagyományos mintákból kékfestőből megvarrni. Ezek zömmel kétszínű (kék-fehér, ritkábban kék-piros vagy kék-zöld) faliképek, melyek kompozíciójában óriási lehetőségeket rejlenek. Van egy „kékfestős” csoportunk, amelynek a tagjai egy csodálatos kollekciót állítottak össze, amit Dolányi Anna szervezőmunkájának köszönhetően Európán kívül már Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Koreában is bemutattunk. Ez a kékfestő kollekció július 1-e és augusztus 31-e között megtekinthető a szentendrei Szabadtéri Múzeum jánossomorjai tájházában is.
Nem rég Taiwanon egy kiállításon is bemutatkoztak a Céh tagjai. Milyen sűrűn van lehetőség nemzetközi kiállításokon való részvételre magyar patchwork-ösként?
Az egyéni és csoportos részvétel gyakori, szervezetként ritkábban adódik ilyen lehetőség. Legtöbbször pályázatokon indulnak az egyéni foltvarrók, legfőképp Európán belül, míg a csoportos részvétel rendszerint meghívásos alapon működik. Taiwanra például úgy került a Modern Műhely nevű csoportunk, hogy két éve részt vettünk egy franciaországi fesztiválon, ahol a taiwani rendezvény főszervezője is megjelent. Akkor annyira megtetszett neki a csoportunk munkája, hogy felkért minket, készítsen minden tag egy adott méretű quiltet, ami a környezetvédelem ügyére fókuszál. Ez egy remek lehetőség volt számunkra, hogy Ázsiában is megmutassuk a munkáinkat.
Nyár végén a hazai közönség is elmerülhet a patchwork rejtelmeiben, hiszen Budaörs ad otthont az Országos Foltvarró Fesztiválnak.
Minden évben más nagyvárosban tartjuk a fesztivált, tavaly Pécsett volt, idén pedig augusztus 26 és 28 között Budaörs ad otthont a rendezvénynek. Két helyszínen, a budaörsi városházán és a PostArt Galériában, mutatjuk be a fesztiválra készült munkákat, összesen nyolc kollekciót. Az elmúlt évekhez képest nagyon sok újítást szeretnénk bevezetni, de természetesen lesz vásár, lesznek tanfolyamok is különböző témákban, mint Kaleidoszkóp-variációk sablonnal Gombocz Ágnessel vagy Tükröződés és árnyékkép: eredeti blokkok tervezése Shoshi Rimerrel. Lesz úgynevezett nyitott műhely is, ahol a teljesen kezdők is kipróbálhatják, milyen egy-egy apró ajándéktárgyat megvarrni. Az idei év nagy újítása a gyereksarok, ahol foltvarró óvónők foglalkoznak az apróságokkal, így a kisgyermekkel érkezők is kedvükre válogathatnak a programok között. A céhtagok és a budaörsi lakosok ingyen látogathatják a kiállításokat, míg a többiek számára 1000 Ft a belépő.
Minden évben vannak nemzetközi szereplők is, idén kik lesznek?
Most augusztusban az izraeli Encounters csoportot látjuk vendégül, akik kimondottan az erre a célra készülő "Teremtés" című kollekciójukat hozzák el Magyarországra. Bár a meghívásuk kicsit ugrás a sötétbe, hiszen ezeket a quilteket még senki sem láthatta, de mivel ők Európa egyik legjobbjai, így egyfajta világpremier kiállításra készülünk.
Az idén is lesz verseny a hazai foltvarrók számára, melynek témája a "Kémiai elemek". A versenyre kik nevezhetnek?
A verseny csak céhtagok számára nyitott, de persze a nevezési határidő előtti napokban is be lehet lépni a Céhbe. A témára visszatérve, igyekszünk mindig olyat találni, ami a lehető legtágabb mértékben értelmezhető, nem szorítja be a pályázókat fölösleges korlátok közé. Reményeink szerint az idei téma, a „Kémiai elemek” is ilyen. Nem a periódusos rendszert kell megvarrni, és nem is Mengyelejevet, hanem bármely olyan színt, formát, történetet, ami a kémiai elemek valamelyikéhez köthető.
A versenyen kívül, miért érdemes csatlakozni a Magyar Foltvarró Céhhez?
Két alapvető célunk van, elsősorban a már foltvarrással foglalkozók összefogása. Létrehoztunk egy közösséget, amely nemcsak a varrásról szól. Egyfajta információs pontként működünk, igyekszünk minden hazai és külföldi hírt megosztani a tagokkal, amely a foltvarráshoz kapcsolódik. Emellett tanulási lehetőséget is kínálunk, évente több workshopot szervezünk, ahol nemcsak egymástól, de külföldi oktatóktól is elleshetik a résztvevők a patchwork csínját-bínját. A másik fő célunk a foltvarrás, mint műfaj népszerűsítése kiállítások és a fesztivál segítségével.
Kik számára lehet érdekes ez a fesztivál?
Korábbi tapasztalataink alapján a látogatók két nagy csoportba oszthatók. Vannak a foltvarrók, akik persze kritikus szemmel nézik végig, mit tudnak a társaik, ötleteket gyűjtenek, új megoldásokat tanulnak, és új anyagokat és eszközöket vásárolnak. És ott vannak a laikus érdeklődők, akik rendszerint alaposan meglepődnek azon, hogy mi mindent lehet kihozni néhány fecniből. Egy-egy ilyen nagy rendezvényen keresztül megmutathatjuk a közönségnek, hogy a patchwork nem pusztán hobbi, hanem művészet.
Fényképek: Magyar Foltverró Céh Facebook-oldala
Kommentek